Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Już niedługo w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstanie jedna z 32. Stref Odkrywania Wyobraźni Aktywności czyli tzw. SOWA. Poseł Krzysztof Lipiec i prezydent Marek Materek ogłosili to oficjalnie na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 21 września, przed Halą Lejniczą, w której strefa będzie zlokalizowana.
Miasto Starachowice
Mini centrum nauki powstanie w ramach programu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które również sfinansuje całe wyposażenie tej przestrzeni edukacyjnej i naukowej. To skutek współpracy działań miasta, powiatu i posła Krzysztofa Lipca, który aktywnie wspomagał cały proces aplikacyjny o środki z ministerialnego programu. Z powodzeniem, bo środki udało się pozyskać i dzięki temu miasto i powiat zyskają miejsce, które stanie się dodatkową atrakcją w muzeum. Prezydent Marek Materek nie ukrywa, że cieszy go powstanie tego centrum właśnie w Starachowicach.
– Swego czasu taki park nauki oglądałem w Ciechanowie i pomyślałem o tym, że byłoby dobrze, aby takie miejsce stworzone dla dzieci i młodzieży zostało ulokowane na terenie Muzeum Przyrody i Techniki, mam nadzieję, że będzie to miejsce często odwiedzane przez dzieci i młodzież nie tylko z terenu naszego miasta, ale także z innych stron województwa – mowił podczas konferencji.
Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę na nieprzypadkowość miejsca, w którym osiądzie wspominana SOWA. Przypomniał także festiwal nauki organizowany z powodzeniem przez Muzeum Przyrody i Techniki, który stał się niejako fundamentem powstającego w starachowickiej placówce mini centrum.
– Bardzo się cieszę, że Starachowice i muzeum dostąpiły tego wyróżnienia. W województwie świętokrzyskim będzie to cztery placówki, ale to właśnie ze Starachowic popłynie taki zdecydowany sygnał aktywizacji młodzieży. Obiekt Wielkiego Pieca ma tu szczególny wymiar, jest bowiem łącznikiem przeszłości z przyszłością, a to w kontekście Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ma duże znaczenie. Tu zdobywano wiedzę, wykorzystywano ją do rozwoju przemysłu i tak się będzie w dalszym ciągu działo. Osobiście zabiegałem u ministra prof. Przemysława Czarnka o powstanie takiej strefy w Starachowicach i bardzo się cieszę, że się udało. Liczę również, że minister zagości niedługo w naszym mieście.
Program mini centrów został wpisany w Polski Ład i będzie realizowany od przyszłego roku.
Na wymiar edukacyjny SOWY zwróciła uwagę radna Agnieszka Kuś, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach.
– W trakcie ponad dwudziestoletniej pracy z uczniami wiem, że nie do przecenienia są doświadczenia naukowe. Tym bardziej cieszę się, że nasze muzeum poszerzy się o taką ofertę. Ta powstająca przestrzeń naukowa i doświadczalna da uczniom szkół podstawowych i średnich z miasta i powiatu możliwość samodzielnego eksperymentowania.
Za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu dziękował także dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski.
– Jesteśmy w miejscu szczególnie predestynowanym do tego typu działań, do mówienia o nauce, bo przecież to te dziedziny wiedzy do których odwołują sie mini centra pozwoliły na rozwój przemysłu. Jesteśmy w miejscu, które jest tego przykładem. Bardzo sie ciesze, że SOWA wyląduje właśnie u nas.
Wystawa będzie zlokalizowana w Hali Lejniczej. Planowany termin uruchomienia wystawy II kwartał 2022.Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Co w ramach SOWY?
Kopernik przekaże starachowickiej placówce wystawę – kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. majsternię – wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami. Będzie to przestrzeń edukacyjna i naukowa, gdzie wszyscy zwiedzający – bo oferta skierowana jest do osób w każdym wieku – będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty przy pomocy interaktywnych eksponatów. Eksponaty zostaną w całości zaprojektowane i zbudowane w Centrum Nauki Kopernik. Towarzyszyć będzie temu strefa aktywności, której motywem przewodnim będzie hasło „Myślisz lepiej niż myślisz”. Będzie to przestrzeń, w której zwiedzający mogą rozwiązywać problemy poprzez konstruowanie i budowanie. Nie dostaniemy tam podręcznikowej wiedzy, ale będziemy mogli samodzielnie odkrywać świat.