Getting your Trinity Audio player ready...
|
Wystawa pod tytułem „Biało – czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność” to tylko część akcji mającej na celu uroczyste świętowanie przez Instytut Pamięci Narodowej 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Starachowice znalazły się wśród miast, w których wystawa będzie gościć, ekspozycja zostanie zaprezentowana 21 lipca na Placu pod Skałkami – skwer im. Zdzisława Rachtana „Halnego”, początek przewidziany jest na godzinę 12.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zbiory samego IPN, ale również materiały pozyskane z prywatnych źródeł, w jej skład wchodzą część ogólnopolska i lokalna, a zatem można się spodziewać, że znajdą się tu także zdjęcia ze starachowickiej rzeczywistości tamtych lat.
Wróci na chwilę rok 1980 i masowy bunt robotników, strajk w Ostrowcu, Końskich, Skarżysku i Starachowicach oraz przełomowe wydarzenia w Fabryce Łożysk Tocznych „Iska” w Kielcach: 29-30 sierpnia oraz 11-18 września 1980 r. Do mniejszych akcji protestacyjnych doszło ponadto w Busku Zdroju, Dyminach i Białogonie, Jędrzejowie, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i Włoszczowie. Od lipca do września 1980 r. w woj. kieleckim zastrajkowało ok. 30 tys. osób.
Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie, to 10 milionów formalnych członków. Był to największy związek zawodowy na świecie – „Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych przez konspirację młodzieżową 1949-56 po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwiec ’56, Millenium ‘66, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r. Polska „Solidarność” była 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiemu imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach.
W uroczystości otwarcia wystawy wezmą udział: zastępca naczelnika Delegatury IPN w Kielcach, Patrycja Zatorska, kierownik Referatu Badań Historycznych IPN w Kielcach, dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Prezydent Miasta Starachowice, Marek Materek oraz przewodniczący Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz. Ekspozycja pozostanie w Starachowicach do 13 sierpnia 2020 r., a od 31 sierpnia będzie prezentowana w Kielcach.