Getting your Trinity Audio player ready...
|
W tamten wtorkowy wieczór Natalia była w swoim pokoju, gdy usłyszała hałas dobiegający z łazienki. Początkowo myślała, że jej młodsza siostra Magda, się wygłupia. Nie zbagatelizowała jednak sprawy i poszła sprawdzić, co się dzieje.
– W łazience zobaczyłam, że siostra leży na podłodze, nieprzytomna – wspomina Natalia. – Zawołałam mamę i wyciągnęłyśmy stamtąd Magdę. Zadzwoniłam na 112 i otworzyłam wszystkie okna – mówi.
Dziewczyna ułożyła siostrę w odpowiedniej pozycji i wraz z mamą oczekiwała na przyjazd służb ratunkowych. Natalia nie jest w stanie określić, jak długo trwały te dramatyczne chwile. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce, zmierzyli ilość tlenku węgla i okazało się, że stężenie było zabójcze. Siostra Natalii, Magda jeszcze w domu odzyskała przytomność, narzekała na szczypanie w oczach, mówiła, że nic nie widzi i że piszczy jej w uszach. Nie czuła również rąk i nóg. Została zabrana do szpitala, który opuściła kilka dni temu.
To co się wydarzyło w życiu rodziny Lucińskich, do Natalii dotarło, jak sama mówi, dopiero podczas uroczystości, jaka została zorganizowana w jej szkole, w Gimnazjum nr 2 w Starachowicach.
– Nie czułam się jak bohaterka. Wiem, że uratowałam siostrze życie, ale inaczej to odczuwam – mówi dziewczyna.
Podczas uroczystego apelu szkolnego postawę Natalii Lucińskiej, uczennicy klasy III, pochwalili zarówno komendant KP PSP w Starachowicach, Wiesław Ungier, jak i prezydent Marek Materek. Komendant Ungier przekazał nastoletniej bohaterce dyplom za postawę oraz poświęcenie w ratowaniu siostry przed zatruciem tlenkiem węgla. Upominek wręczył jej również włodarz miasta.
O tym, jak ważne są czujniki czadu w domach, mówił mł. bryg. Marcin Nyga, oficer prasowy starachowickich strażaków. On również podkreślił bohaterską postawę Natalii.
Natalia Lucińska zostanie zgłoszona do nagrody ministra spraw wewnętrznych i administracji w ramach akcji „Młody Bohater”, poinformowała o tym dyrektor szkoły Monika Słowak – Brzezińska. Nagroda wręczana jest dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.