Getting your Trinity Audio player ready...
|
Starachowicki Pchli Targ stał się imprezą cykliczną bardzo lubianą przez mieszkańców Starachowic, ale także przez wystawców. Do pewnego momentu w ramach targu można było ze swoim stoiskiem wystawiać się bezpłatnie, od niedawna organizator (Park Kultury) pobiera od nich opłatę w wysokości 5 zł/m. wzbudziło to ogromne emocje, a stanowisko wystawców przedstawiły radna powiatu Agnieszka Kuś i aktywistka miejska Małgorzata Derlecka.
Do prezydenta miasta Marka Materka trafiło pismo, pod którym podpisało się blisko 40 osób. Jego treść została przedstawiona w sobotę, 6 sierpnia, podczas spotkania z mediami na starachowickim rynku.
– My, uczestnicy „Pchlego Targu” w Starachowicach zarówno sprzedający, jak i kupujący zwracamy się do Prezydenta oraz Rady Miasta Starachowic o zniesienie opłaty za miejsca wystawiennicze. Od czerwca 2022 r. została wprowadzona opłata 5 zł. za 1m2 stoiska. Niezrozumiały jest dla nas fakt naliczania opłat, impreza firmowana przez Park Kultury i Prezydenta, od samego początku miała mieć charakter wydarzenia organizowanego cyklicznie, które ma na celu nie tylko typową dla zwykłych targów i bazarów sprzedaż, ale również wymianę oraz możliwość oddawania rzeczy gratis. Do chwili obecnej na stronie Urzędu Miasta widnieje zapis „sprzedaj, wymień, oddaj”. Jak zatem można zachęcać mieszkańców do oddawania gratis swoich prywatnych rzeczy, pobierając za to jednocześnie opłaty? Pan Prezydent często podkreśla jak ekologicznym miastem za jego prezydentury stały się Starachowice, jednocześnie wydaje się, iż utrudniając wystawcom udział w Pchlim Targu nie przyjmuje do wiadomości, iż „obrót rzeczami z drugiej ręki” jest obecnie najpopularniejszą formą recyklingu i wpisuje się w ogólnoświatowe pojęcie „circular economy” – czyli ekonomii cyrkularnej (okrężnej). Jednocześnie takie wydarzenie jest lokalną formą Impact Hub’u integruje społeczeństwo, towar w postaci książek , militariów, czy historycznych bibelotów, rękodzieła wpisuje się w szeroko pojętą kulturę i sztukę, a sama impreza jest dla miasta promocją. W Skarżysku MCK nie tylko nie pobiera opłat, ale w razie niepogody zapewnia uczestnikom możliwość skorzystania z pomieszczeń budynku MCK. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż kwota 5 złotych może wydawać się mało znacząca i niewielka, jednak fakt szukania oszczędności w tym przypadku – w perspektywie wydawania milionowych kwot na np. budynki kawiarni, czy ogromne koszty nasadzeń (np. wierzby w rynku) jest dla nas nie do przyjęcia tym bardziej, że zainteresowanie mieszkańców Pchlim Targiem wydaje się być dużo większe, niż np. ciągiem pieszym i ławkami na wiadukcie. Logiczne zatem jest, aby Pchli Targ był nie tylko darmowy, ale organizowany częściej niż dotychczas. Dlatego zwracamy się z prośbą o zniesienie opłaty wystawienniczej oraz o możliwość organizowania wydarzenia co dwa tygodnie w formie całorocznej ( w niesprzyjających miesiącach pod dachem jakiegoś budynku publicznego najlepiej w centrum miasta lub jego okolicach. Za zgodą uczestników korespondencja oraz kontakt za pośrednictwem Pani Radnej Powiatowej Agnieszki Kuś, [email protected]
W imieniu Parku Kultury prze kamerami wystąpiła kierownik Parku Małgorzata Zaborska, która przekazała stanowisko Parku Kultury. sama instytucja również wystosowała oświadczenie.
– Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie organizowanym przez Park Kultury cyklicznym wydarzeniem – Pchlim Targiem. Dziękujemy zarówno za obecność, jak i za wszystkie kierowane do nas uwagi i propozycje zmian w regulaminie Pchlego Targu. Organizacja każdego przedsięwzięcia, również Pchlego Targu generuje koszty: koszty osobowe – w tym elektryka, transportu, sprzętu, prądu, śmieci i jeśli wydarzeniu towarzyszy muzyka – również opłat licencyjnych. Mimo to, opłatę wystawienniczą pobieramy od niedawna w symbolicznej wysokości 5 zł/m. Wielu wystawców stale odwiedza Pchli Targ w Starachowicach. Z wyprzedzeniem zgłaszają organizatorowi swoją obecność, każdego traktujemy indywidualnie – biorąc pod uwagę proponowaną do sprzedaży ofertę. Z dużym wyprzedzeniem informowaliśmy o wprowadzeniu opłat. W opinii organizatorów, wielu wystawców ze zrozumieniem przyjęło konieczność symbolicznej chociaż opłaty. Każdy konstruktywny głos dotyczący zmiany jest dla organizatorów ważny. Dlatego, w odpowiedzi na apel, Park Kultury przed kolejną edycją Pchlego Targu, skomunikuje się z wystawcami, aby dokonać ewentualnych zmian funkcjonowania Pchlego Targu. W duchu obopólnego zrozumienia- napisali organizatorzy w mediach społecznościowych.