Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Strzygi, diablice i wiedźmy odwiedziły znów Wąchock, gdzie miały okazję się zmierzyć w VI Konkursie Wiedzy o LGD. Najlepiej przygotowane były te z Suchedniowa, które odleciały z pierwszą nagrodą.
W środę, w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku.odbył się czwarty już Zlot Czarownic Wokół Łysej Góry, organizowany przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry”, które próbuje w ten sposób promować to, co wyróżnia nasz region wśród innych, a przy okazji przybliżyć młodym mieszkańcom założenia Lokalnej Strategii Rozwoju oraz potencjału obszaru LGD Wokół Łysej Góry. Uroczystej inauguracji imprezy dokonała prezes stowarzyszenia Anna Łubek, wspólnie z Emilem Karpińskim.
W VI Konkursie wiedzy o LGD i Lokalnej Strategii Rozwoju walczyły drużyny z siedmiu szkół podstawowych: z Suchedniowa, Wąchocka, Brzezinek (gm.Masłów), Górna (łączona z 5 -osobowym zespołem z przedszkola z Cedzyny), Psar, Nowej Huty i Łącznej. Zmagali się oni z różnymi konkurencjami. Z początku na prowadzenie wybił się Wąchock, ale jeśli chodzi o wiedzę z zakresu tras turystycznych, parków krajobrazowych czy znajomości nazwisk przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania, przodowała drużyna z Łącznej.
W przerwie między konkurencjami swoje wokalne umiejętności prezentowała Emilia Chlewicka, ze Szkoły Podstawowej w Nowej Hucie, obdarzona wspaniały głosem. Emilka jest solistką w Zespole Pieśni i Tańca „Jodełki”, od 2011 roku uczy się w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach.
W drugiej części konkursu rozwiązywano rebus, z którym najlepiej poradzili sobie suchedniowianie. Piątą, rozstrzygającą konkurencją była wielkoformatowa gra planszowa pt „Wokół Łysej Góry”. Uczestnicy musieli odnaleźć po dwie identyczne pary kafli, w czym znowu najlepszy był zespół z Suchedniowa. Na drugim miejscu znaleźli się wąchocczanie, natomiast na trzecim drużyna z Bielin. Nie mogło się obyć też bez konkursu na najpiękniejszy strój związany z postaciami z legend świętokrzyskich oraz mitologii słowiańskiej, w którym przyznano aż siedem równorzędnych nagród. Powędrowały one do Bartosza Jamrożka z gminy Bieliny ubranego w strój chłopa z Bielin, Kacpra Kusia z Psar, który przebrał się za Zbója Madeja, Konrada Wojciechowskiego, reprezentanta gminy Górno, który wcielił się w postać Pana Młodego, mnicha czyli Marcina Januchty z gminy Masłów, Oliwii Kozery z Łącznej, przebranej za truskawkę bielińską, Tomasza Burego z Suchedniowa, który wystąpił w stroju… jelenia świętokrzyskiego oraz do Tymona Margowniczego, który okazał się ujmującą czarownicą z Wąchocka.
Na uczestników zlotu czekały pamiątkowe dyplomy i upominki: magiczne kubeczki i parasole oraz podziękowania dla szkół za udział w spotkaniu i przygotowanie uczniów do konkursu. Impreza, tak jak poprzednie, była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.