Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Gmina Starachowice otrzymała dofinansowanie w ramach realizacji dwóch programów „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Pomoc zagwarantowana w ramach projektów umożliwi m.in. czasowe odciążenie opiekunów od codziennych obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki, a osobom z niepełnosprawnościami zapewni wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Wioletta Grosicka i Marek Materek / fot. UM Starachowice
– Kolejny raz udało nam się pozyskać środki zewnętrzne na usługi społeczne dla podopiecznych Centrum Usług Społecznych – poinformował podczas czwartkowej (13 stycznia) konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek. – Programami objętych zostanie setka osób niepełnosprawnych oraz 20 opiekunów. Uzyskaliśmy te środki z Funduszu Solidarnościowego, który został stworzony po to, aby pomagać osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom. Dziękuję pracownikom Centrum Usług Społecznych, którzy skutecznie pozyskują środki na ten cel – dodał.
„Opieka wytchnieniowa” – edycja na rok 2022 umożliwi wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy zamieszkują we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawują całodobową opiekę. Program zapewni czasowe odciążenie opiekunów od codziennych obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację. Program będzie realizowany w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością i opiekuna. Wnioski do programu będą przyjmowane po 20 stycznia br.
– Na realizację tego projektu otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w wysokości 195 840,00 zł, co stanowi 100 procent kosztów – mówi Wioletta Grosicka p.o. dyrektora Centrum Usług Społecznych. – Z programu skorzysta 20 opiekunów osób z niepełnosprawnością. Na jednego opiekuna przypada 240 godzin „usługi wytchnieniowej” do wykorzystania w okresie od marca 2022 do grudnia 2022.
Drugi z programów to tegoroczna edycja „Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej”. Gmina Starachowice fundusze na jego realizację pozyskała w ramach konkursu z Funduszu Solidarnościowego. Celem programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością.
– Program, w naszym mieście, realizowany jest po raz drugi. Osoby uczestniczące w nim otrzymują pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym zwiększając swoją szansę na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – informuje prezydent Marek Materek. – Pomoc asystenta może polegać na pomocy w przemieszczaniu się, załatwianiu spraw urzędowych, pomocy w zakupach i czynnościach dnia codziennego oraz aktywnym uczestniczeniu w życiu społecznym, kulturalnym, czy w ciekawych formach spędzania wolnego czasu.
W okresie od listopada do grudnia 2021 r. CUS prowadził rekrutację do programu. W tym okresie do Klubu Integracji Społecznej wpłynęło 120 wniosków.
– W ramach programu 100 osób zostanie objętych usługą asystenta w tym 3 dzieci do 16 roku życia, 70 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 27 osób z umiarkowanym stopniem – poinformowała Wioletta Grosicka z CUS. – Planowana liczba godzin usług asystenta łącznie 59 400. Liczba godzin usługi ustalana będzie indywidualnie, przy czym limit godzin przypadający na 1 uczestnika programu wynosi nie więcej niż 30, 60 lub 70 godzin w miesiącu, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Uczestnik nie ponosi odpłatności za usługi asystenckie. Program realizowany będzie od lutego do grudnia 2022 r.
Więcej informacji na temat obydwu programów można uzyskać w punkcie informacyjnym Centrum Usług Wspólnych zlokalizowanym na parterze w Miejskiej Galerii Handlowej „Skałka”.