Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Być słyszalną i słuchać innych” – to główne przesłanie spotkania w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet, które odbyło się w ostatni poniedziałek kwietnia w naszym mieście. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie, a prelegentkami były przedstawicielki podkarpackiej i rzeszowskiej Rady Kobiet na czele z Patricią Mitro i Moniką Bigaj- Kisałą.
Prezes SWS Paweł Lewkowicz podczas spotkania przedstawił bieżące sprawy związane ze Starachowicką Radą Kobiet. Zrelacjonował udział w piaseczyńskim forum kobiet oraz przedstawił skrótowo złożoną do sejmu RP petycję w przedmiocie wpisania rad kobiet do ustawy o samorządzie gminnym (więcej niebawem). Zaproponował też inicjatywę obywatelską na rzecz utworzenia SRK.
Patricia Mitro, trenerka biznesu i mediatorka była zadowolona z pomysłu inicjatywy oddolnej, a nie politycznej (od prezydenta) z podejściem partycypacyjnym, co kreuje nową wartość. Zaoferowała pomoc w poparciu starachowickiej inicjatywy, bo – jak powiedziała – jest prawniczką i jeśli będzie potrzeba, wówczas udzieli merytorycznego wsparcia. Ważne dla starachowickiej rady będzie ustalenie strategii i kreowanie dobrego wizerunku, ale to nastąpi po jej powstaniu.
Monika Bigaj – Kisała, trenerka i edukatorka podzieliła się spostrzeżeniami, że rada kobiet jest dla kobiet, a nie żeby kobiety robiły coś dla innych.
– Główną funkcją rad kobiet jest edukacja. Istotna jest kobieca perspektywa, bo to jest wasz czas drogie panie – dodała.
W trakcie dyskusji wymieniono działania podjęte przez podkarpacką radę. Zdaniem rzeszowianek do najważniejszych osiągnięć zaliczono akademię mentoringową, spotkania networkingowe, czy najogólniej budowanie pozytywnych relacji pomiędzy kobietami. Poruszano też problemy, z jakimi przez 12 lat zmagają się na Podkarpaciu, gdzie trudnościami są betonowa ściana i samorządowo – polityczne inklinacje.
Uczestnicy spotkania w Starachowicach zaakceptowali kierunek działań w celu powołania komitetu pn. „Starachowicka Rada Kobiet” i opracowania projektu uchwały rady miejskiej.
Oprócz starachowickich pań w spotkaniu wziął udział Piotr Maciąg z zarządu Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto”, w zastępstwie nieobecnego propagatora Starachowickiej Rady Kobiet Dariusza Grunta.
***
Patricia Mitro – trenerka Biznesu, Szkoleniowiec kadry menadżerskiej, Certyfikowany Coach ICI. Prawniczka, Mediatorka z tematyki spraw cywilnych i gospodarczych. Absolwentka 3- letnich Seminariów Doktoranckich. Sieciuje środowiska kobiece oraz prowadzi eksperckie warsztaty dla biznesu, w tym outsorcing managerski. Członkini Krajowego Prezydium Rad Kobiet; Przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet i Rzeszowskiej Rady Kobiet. Wraz z pilotażowym projektem Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet i Gminą Miasto Rzeszów nominowana do europejskiego konkursu “Innowacje w Polityce” w 2018 r. w kategorii prawa człowieka. Laureatka nagrody „Super Samorząd” w 2018 r. za powołanie Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet, a także konsekwentną, szeroką i systematyczną działalność na rzecz poprawy sytuacji kobiet w regionie. Uhonorowana tytułem Liderki Roku 2022 na Podkarpaciu przez Ambasadę Wielkiej Brytanii, Forbes Women oraz Kongres Kobiet. Posiada doświadczenie we współpracy z kobietami i przedsiębiorcami w ilości ponad 10 000 godzin w okresie ostatnich 10 lat oraz realizacji ponad 150 projektów tematycznych. Motto: „Ciągłe ulepszanie nie ma końca”.
Monika Bigaj – Kisała – trenerka, edukatorka, edublogerka, autorka kursów i książek dla dzieci oraz materiałów edukacyjnych, moderatorka Design Thinking. Pomaga tworzyć historie, które trafiają do ludzi, wspiera w rozwoju kreatywnego myślenia i nieszablonowego rozwiązywania problemów, przeprowadza przez procesy zmian.