Getting your Trinity Audio player ready...
|
Dziś niezbyt częsta, niedoceniana i chyba też niezbyt popularna – Kultura przez duże K zagości 22 marca w Muzeum Przyrody i Techniki. Tego dnia Starachowice staną również pod znakiem przedsiębiorczości.
To wyjątkowe popołudnie zacznie się o godzinie 16.00 uhonorowaniem lokalnych przedsiębiorców „Żelaznym Pierścieniem”. To – jak mówi jej pomysłodawca wicestarosta Dariusz Dąbrowski – honorowa nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów i ich rozwój.
– I promocja najlepszych firm z naszego powiatu oraz inspiracja dla dalszego rozwoju – podkreśla.
Przypomnijmy, że nagroda (żelazny sygnet z obręczą) nawiązuje do znaleziska, na które natrafiono w 1930 r. podczas badań archeologicznych na cmentarzysku z początku okresu rzymskiego (ok. III w n.e.) w Starachowicach. Statuetki wykonane zostały przez starachowickiego rzeźbiarza Leszka Drożdża, na oryginalnym pierścieniu znajdziemy wyrzeźbioną postać bogini Ateny oraz postać bogini Nike.
– Uznaliśmy przed laty, że ta nagroda będzie wskazywać na ciągłość działań przemysłowych na terenach powiatu starachowickiego – dodał wicestarosta.
Podczas pierwszej edycji „Żelazny Pierścień’ otrzymały przedsiębiorstwa: MAN Bus, Cerrad czy mikroprzedsiębiorstwo Czerwone Korale. 22 marca br. przedstawiciele kapituły konkursowej wręczą tegorocznym laureatom nagrody i dyplomy dla wszystkich nominowanych firm.
Starachowiczanie będą mieli przede wszystkim niepowtarzalną okazję obcowania w tym dniu z muzyką na światowym poziomie. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach będzie bowiem gospodarzem jednego z największych wydarzeń w kraju, promującego muzykę klasyczną: 24. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena,
– Jesteśmy jedynym miastem województwa świętokrzyskiego i jednym z mniejszych ośrodków w kraju, które biorą udział w tym podniosłym wydarzeniu. To wielki prestiż i splendor dla Starachowic. Ten czas, to doskonała okazja, by pokazać walory turystyczne miasta i powiatu – mówił na konferencji prasowej dyrektor MPiT w Starachowicach Paweł Kołodziejski.
Wystąpi troje młodych pianistów, którzy zaprezentują publiczności utwory Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninowa, to Aleksandra Świgut, Krzysztof Książek oraz Adam Goździewski – utytułowani artyści, znani doskonale w światowych kręgach muzyki klasycznej. Wstęp na wydarzenie wolny.