Getting your Trinity Audio player ready...
|
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Mirzec chce uruchomić z początkiem nowego roku cztery linie komunikacyjne o charakterze użyteczności publicznej, pomiędzy siedzibą Powiatu w Starachowicach a gminą Mirzec. Czy tak się stanie zależeć będzie jednak od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Ta wiadomość z pewnością ucieszy mieszkańców gminy Mirzec dojeżdżających codziennie do pracy i szkół w Starachowicach, bądź też usiłujących dostać się do szpitala, lub innej instytucji użyteczności publicznej.
Powiatowe linie komunikacyjne łączące miejscowości w gminie Mirzec z siedzibą Powiatu w Starachowicach z pewnością ułatwią podróżowanie i usprawnią dotychczas funkcjonujące już od trzech lat gminne linie komunikacyjne.
W ramach działań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców, Powiat Starachowicki przy współpracy z Gminą Mirzec zamierza uruchomić cztery linie o charakterze użyteczności publicznej, na trasach: Starachowice – Mirzec – Osiny – Starachowice, Starachowice – Mirzec-Czerwona – Starachowice, Starachowice – Jagodne – Starachowice oraz Starachowice – Krzewa – Starachowice, bo takie właśnie potrzeby zgłaszali wcześniej mieszkańcy. Gmina Mirzec zadeklarowała, że przekaże wkład własny potrzebny na sfinansowanie funkcjonowania powiatowych linii komunikacyjnych w 2024 roku. Dokładny przebieg tras został uzgodniony podczas konsultacji społecznych, jakie odbyły się na przełomie października i listopada br. we wszystkich sołectwach gminy Mirzec. Ma on uwzględniać zarówno interesy pasażerów, jak i lokalnych przedsiębiorców.
– Współpraca Powiatu Starachowickiego i Gminy Mirzec jest doskonałym przykładem dobrych praktyk, które są nie tylko elementem wsparcia rozwoju i realizacji zadań, ale stają się także jedną z zasad efektywnego realizowania polityk i usług publicznych, w tym publicznego transportu zbiorowego – uważa starosta Piotr Ambroszczyk.
Uruchomienie komunikacji jest jednak uzależnione od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 9 listopada br. Powiat złożył stosowny wniosek do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Aktualnie znajduje się on na etapie weryfikacji. Do 10 grudnia br. powinniśmy poznać wyniki naboru. Nie chcąc jednak zwlekać, 22 listopada br. Powiat ogłosił już przetarg na wybór operatora publicznego transportu zbiorowego, warunkując jego rozstrzygnięcie otrzymaniem dofinansowania.
Z punktu widzenia samorządu najlepszym rozwiązaniem byłby wybór jednego operatora na wszystkie cztery trasy z uwagi, chociażby na jednolity system taryfowo – biletowy czy szybkość reagowania w razie problemów. Niemniej jednak wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom. Wymagane jest, aby dysponowali nowoczesnym taborem o różnej pojemności, co daje możliwość bardziej ekonomicznego wykorzystania pojazdów, w zależności od wielkości strumienia przepływu pasażerów. Co ważne, autobusy będą musiały być także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.