Getting your Trinity Audio player ready...
|
Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w ogarniętej wojną Europie, przykładem trwania państwa siłą woli i siłą sprawczą wbrew wszelkim zagrożeniom, dowodem wielkiej siły moralnej i organizacyjnej polskiego narodu. Polskie Państwo Podziemne udowodniło, że Polska istnieje i nie zamierza się poddać.
Powstało 83 lata temu.
Jego powstanie świętowano 27 września składając kwiaty pod Panteonem Polskiego Państwa Podziemnego na terenie opactwa OO. Cystersów, a potem na polanie Sina Woda przed kapliczką św. Jacka w Wąchocku. Światła pamięci zapłonęły także w miejscach upamiętniających Armię Krajową w Starachowicach – przy ławeczkach: „Halnego”, „Dzika” oraz „Kaktusa”.
To właśnie 27 września 1939 roku uznaje się początek Polskiego Państwa Podziemnego.
– To właśnie wówczas utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconą w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Od 1998 roku 27 września obchodzimy uroczyście Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Przy okazji wspominamy też utworzenie tajnego harcerstwa. Tego samego dnia do konspiracji przystąpili także harcerze ZHP, pod kryptonimem Szarych Szeregów – napisano na stronie Powiatu Starachowickiego, który co roku bierze udział w uroczystościach organizowanych przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Hufiec ZHP Starachowice.
Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu złożył znicze przy Panteonie Polskiego Państwa Podziemnego na terenie opactwa OO. Cystersów. Członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan towarzyszył przewodniczącej Rady Powiatu podczas składania kwiatów na polanie Sina Woda przed kapliczką św. Jacka w Wąchocku.
W rocznicą Powstania Polskiego Państwa Podziemnego nie mogło zabraknąć także harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. E. Plater, którzy podczas uroczystości powiatowych wystawili poczet sztandarowy Armii Krajowej i drużyny, a także warty honorowe i asystę przy składaniu kwiatów i wiązanek. Harcerze zainaugurowali akcję 80 zniczy na 80 lecie Armii Krajowej w ramach której zapalili znicze w miejscach związanych z Armią Krajową.