CZERWIEC NIEKORZYSTNY DLA EMERYTÓW

Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...

Im dłużej pracujemy, tym nasze świadczenie jest wyższe. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Warto mieć również tę świadomość, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym składamy wniosek. Niekorzystnym terminem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Spowodowane to jest przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego.
– Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia –  mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego ZUS.
Waloryzacja roczna w następnych miesiącach, począwszy od lipca, uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe, niż gdyby zrobiły to w innym miesiącu.
Dla osoby, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, waloryzacja zgromadzonego kapitału jest przeprowadzona jedynie przez wskaźnik roczny. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma natomiast prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych. Dzięki temu takie świadczenie może być korzystniejsze.
– Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (tzw. „stare emerytury”) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń  i zmienia się kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te emerytury – dodaje Paweł Szkalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry