Marcin Bondarowicz ze srebrem z Chin za zodiakalnego smoka

Getting your Trinity Audio player ready...

Jest nowe międzynarodowe wyróżnienie dla Marcina Bondarowicza. Znany artysta grafik ze Starachowic otrzymał srebrny medal na biennale rysunku i ilustracji „International Dragon Humour Art Exhibition 2024”, które odbyło się w Chinach. Został doceniony za autorską interpretację wizerunku smoka – jednej z postaci chińskiego zodiaku.

Marcin Bondarowicz otrzymał Silver Prize za pracę, którą pierwotnie przygotował do publikacji w prestiżowym ogólnopolskim tygodniku „Polityka” jako ilustrację do wywiadu prasowego z chińskim ekonomistą Justinem Yifu Lin. Artykuł ukazał się w wydaniu z przełomu lutego i marca br. Starachowiczanin współpracuje z tym tytułem od 2018 roku.

Praca świetnie wpisała się też w tematykę konkursu „International Dragon Humour Art Exhibition 2024”, którą był wizerunek smoka. Organizator przeglądu – REDMAN ART, czyli największy chiński wydawca oraz właściciel portalu dedykowanemu sztuce a w szczególności ilustracji prasowej oraz rysunkowi humorystycznemu, chciał w ten sposób uczcić nadejście Roku Smoka, który według chińskiego kalendarza trwa od 10 lutego 2024 do 28 stycznia 2025. Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem rysowników i ilustratorów z całego świata. Jury oceniło aż kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń. W takim kontekście srebrny medal dla artysty ze Starachowic nabiera szczególnie prestiżowego znaczenia.

– Wyjątkowym szczęściem i spełnieniem dla artysty jest możliwość prezentowania swoich prac na całym świecie. To pozwala mi czuć się spełnionym w tym co robię. I choć nagrody stanowią jedynie efekt uboczny mojej współpracy z gazetami to cieszą szczególnie gdy zauważane są w konkursach w krajach, które są tak odległe kulturowo. Cieszy mnie fakt, iż mimo że powstają do tekstów w kraju to ich sens i przesłanie jest czytelne na całym świecie – mówi Marcin Bondarowicz.

MARCIN BONDAROWICZ (ur. w 1976 r. w Starachowicach) rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi, jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Jako rysownik prasowy zadebiutował w Pulsie Biznesu w 2004 roku. Uczestnik oraz juror w wielu międzynarodowych konkursach na rysunek prasowy oraz satyryczny. Laureat wielu prestiżowych nagród w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów prasowych. W 2023 roku Bondarowicz otrzymał najważniejszą europejską nagrodę branżową European Newspaper Award za najlepszą okładkę w prasie międzynarodowej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi dla kultury polskiej. Laureat wyróżnienia Honorowy Przyjaciel Starachowic przyznanego w ramach jubileuszowych obchodów 400-lecia rodzinnego miasta artysty. Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (terapia przez sztukę). Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w zbiorach muzealnych min. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, European Cartoon Center KRUISHOUTEM – Belgia oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Autor licznych publikacji prasowych m.in. w: Forbes, Focus, Fokus Extra, Focus Historia, National Geographic, Traveler – National Geographic, Poland Monthly, Media & Marketing Polska, Manager Magazin, Harvard Business Review Polska, BusinessWeek, Newsweek – Polska, Businessman.pl, NIE, POLITYKA, Przekrój, Coaching, Śledczy, POLSKA The Times, Gentleman, Le Monde Diplomatique – Polish Edition, Fakt, Super Express, Fit & Forma, W SIECI, FRONDA, Przegląd, Przegląd Podatkowy, Puls Biznesu, Gazeta Wyborcza, Duży Format, Magazyn KSIĄŻKI, Magazyn WIĘCEJ ŚWIATA, Gazeta Bankowa, Gazeta Finansowa, Inwestor GS, SLOW, Ale HISTORIA, Zakazana Historia, STOLICA, Tygodnik Powszechny, Magazyn SKARB (Rossmann), Teberia, Nieznany Świat, Dziennik Zachodni, Integracja Europejska, Trybuna Robotnicza, Najwyższy Czas, Regiony, Nowy Tygodnik Popularny, Warsaw Business Jurnal, Yeni Akrep – New Scorpion – International Cartoon Magazine, Polish Gazette (NY/USA), Kurier Plus (NY/USA), DEN The Day Newspaper (Ukraina), Tygodnik Polski – Polish Weekly (Australia), FIRE Humor Magazine (Turcja), Stern (Niemcy), Eulenspiegel Satiremagazin (Niemcy) Dadzis Magazin (Litwa), Juventud Rebelde – Diaro De La Juventud Cubana (Cuba), Cartoon Weekly (Chiny), BUDUAR Almanacco Del Arte Leggera (Włochy), DIOGEN pro Culture Magazine, Berliner Kurier (Niemcy), Pulse (Wielka Brytania), China Daily (Chiny), HIMAL Southasian (Nepal), CATAPULT Art Magazine (USA), FECONEWS MAGAZINE (Holandia), One World – Eine Welt, the magazine of the Swiss Agency for Development and Cooperation SDC (Szwajcaria).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry