Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Podejrzenie zakażenia pojawia się u osób, które w ciągu ostatnich 14 dni były w miejscu, gdzie występuje koronawirus lub przebywały z osobą zakażoną i które mają objawy przypominające infekcję grypową: gorączkę, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, ogólne złe samopoczucie; bóle mięśni i stawów.
Osoby, które zaobserwowały u siebie te objawy powinny bezzwłocznie powiadomić telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Dla mieszkańców powiatu starachowickiego są to numery: 41 274 62 67 wew. 42, a także czynny całodobowo numer 603 861 010 – Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Starachowicach. Pracownik sanepidu na podstawie wywiadu rekomenduje pozostanie w domu (na kwarantannę) lub hospitalizację. Zgodnie z decyzją ministra zdrowia placówką jednoimienną – oddział zakaźny – jest szpital w Starachowicach – gdzie można uzyskać pomoc.
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem nie należy udawać się do przychodni ani na SOR, bezwzględnie należy unikać miejsc publicznych np. transportu publicznego. Jeden pacjent może stać się źródłem zakażenia dla wszystkich, którzy przebywają w tym samym czasie w poczekalni na Izbie Przyjęć, bądź podróżują z nami tym samym autobusem.
Osoby, które miały kontakt z chorymi ale czują się zupełnie zdrowe powinny poddać się kwarantannie domowej, czyli pozostać w domu przez 14 dni. W tym czasie nie chodzi się do pracy ani w żadne inne miejsca, należy prowadzić samoobserwacje, czyli zwracać szczególną uwagę, czy nie pojawiają się u nas typowe objawy: gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, ogólne złe samopoczucie; bóle mięśni i stawów. Ważnym jest, aby codziennie mierzyć temperaturę, jeśli termometr wskaże powyżej 38 st. C, należy ponownie skontaktować się z sanepidem. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem i przebywania na kwarantannie można dostać zwolnienie lekarskie, o którym zadecyduje inspektor sanitarny.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.
W razie dodatkowych pytań można dzwonić na bezpłatną infolinię uruchomioną przez Narodowy Fundusz Zdrowia: 800 190 590, tu przez całą dobę można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Informacja pochodzi ze stron:
Ministerstwa Zdrowia