Getting your Trinity Audio player ready...
|
Już po raz piąty miasto Starachowice włącza się w organizację Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską promująca zrównoważony transport. W tym roku działania edukacyjne i profilaktyczne będą skierowane przede wszystkim do dzieci z lokalnych przedszkoli.
– Zawsze chętnie włączamy się w działania promujące edukację i ekologię. W tym przypadku łączymy te elementy w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Cieszę się, że oferta jest skierowana do dzieci, ponieważ od małego trzeba uczyć bezpieczeństwa i postaw proekologicznych – powiedział Prezydent Miasta Marek Materek.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-20 września na terenie nowej bazy komunikacji miejskiej. Spotkanie i prelekcję z przedszkolakami poprowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Tematyka będzie dotyczyła m.in. korzyści wynikających z przemieszczania się komunikacją autobusową czy bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedszkolaki będą też miały okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem nowoczesnej komunikacji miejskiej.
Starachowice przykładem dla innych
Warto podkreślić, że miasto Starachowice jest doskonałym przykładem dla innych samorządów jak nowocześnie i ekologicznie podchodzić do kwestii mobilności. Od 1 kwietnia 2022 roku funkcjonuje tutaj bezpłatna komunikacja autobusowa dla mieszkańców.
– Zdecydowaliśmy się na bardzo odważny krok i wprowadziliśmy dla mieszkańców darmową komunikację autobusową na terenie naszego miasta. Poza tym wybudowaliśmy nową bazę komunikacji miejskiej oraz kupiliśmy nowoczesne i ekologiczne autobusy. W czasach drożejącego paliwa i kryzysu gospodarczego to działanie wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców – wyjaśnił Prezydent Marek Materek.
Na potwierdzenie słów prezydenta warto przedstawić statystyki, które zebrała Spółka ZEC – Komunikacja. Wynika z nich, że wzrost osób korzystających z komunikacji miejskiej jest gigantyczny. Przed 1 kwietnia średnia miesięczna liczba przewiezionych pasażerów wynosiła 142 tys., a po tej dacie jest to aż 248 tys. osób. Liczba pasażerów jest nadal monitorowana i aby pozyskać jeszcze dokładniejsze dane, zamontowano we wszystkich autobusach bramki liczące.
Dzień bez samochodu już w czwartek
Komisja Europejska, która jest pomysłodawcą kampanii, prowadzi swoje działania na terenie całej Wspólnoty. Zwieńczeniem tej inicjatywy jest obchodzony 22 września „Dzień bez samochodu”. Do osobistego zaangażowania się w akcję zachęca Prezydent Marek Materek.
– Wszyscy możemy włączyć się w obchody Dnia bez samochodu. Zostawmy nasze auta w domach, a przesiądźmy się do komunikacji miejskiej lub na rower.