Getting your Trinity Audio player ready...
|
Wraz z nadejściem stycznia wielu Polaków decyduje się na wprowadzenie zmian, licząc, że nadchodzący rok przyniesie lepsze dni. Postanowienia noworoczne to dla wielu nie tylko symboliczne zamknięcie przeszłości, ale też okazja, by zacząć od nowa. Chociaż często bywają obiektem żartów i memów, pokazujących nasz słomiany zapał, to jednak nie brakuje osób, które podchodzą do nich poważnie i realizują je z pełną konsekwencją.
Nowy rok, nowe możliwości
Badania przeprowadzone przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna dostarczają ciekawych informacji o planach Polaków na 2025 rok. Według tych danych 76% badanych miało postanowienia na poprzedni rok, a ich główne cele nie odbiegają od tych, które cieszą się popularnością od lat. Na pierwszym miejscu znalazło się odchudzanie, deklarowane przez niemal jedną trzecią respondentów. Tuż za nim uplasowały się zdrowe odżywianie (28%) oraz częstsze uprawianie sportu (26%). Widać wyraźnie, że troska o ciało i zdrowie jest jednym z priorytetów.
Dlaczego siłownie przeżywają oblężenie w styczniu?
Nie powinno dziwić, że styczniowe tłumy w siłowniach są dowodem na to, jak poważnie Polacy traktują swoje postanowienia dotyczące aktywności fizycznej. Lokalne kluby fitness przygotowują specjalne promocje, chcąc wykorzystać tę falę noworocznych entuzjastów. Profesor Dominika Maison, cytowana w badaniu Ariadny, zauważa również różnice demograficzne. Chęć redukcji wagi częściej deklarują kobiety oraz osoby w wieku 45–54 lata. W przypadku kobiet może to być związane z kulturowymi oczekiwaniami dotyczącymi dbania o wygląd.
Nie wszystkie postanowienia dotyczą jednak tylko zdrowia fizycznego. Wiele osób planuje poprawić swój rozwój intelektualny i relacje z bliskimi. Czytanie książek, które chce wprowadzić w codzienność 21% respondentów, oraz poświęcenie większej ilości czasu na hobby i rodzinę są równie popularne. Warto dodać, że mężczyźni częściej niż kobiety wskazują na chęć zmiany pracy lub partnera.
Najpopularniejsze postanowienia Polaków według danych statystycznych
Interesującym trendem na 2025 rok jest także próba ograniczenia korzystania z mediów społecznościowych. Sondaż Ipsos wskazuje, że aż 26% badanych zamierza zmniejszyć czas spędzany online, co może wynikać z coraz większej świadomości wpływu technologii na zdrowie psychiczne. Ponad jedna piąta respondentów chce również wprowadzić zmiany w swoim otoczeniu, planując remont domu.
W obliczu takich deklaracji warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest realistyczne podejście do postanowień. Wyznaczanie osiągalnych celów, podzielenie ich na etapy oraz regularne monitorowanie postępów to sprawdzone metody na utrzymanie motywacji. Nagradzanie siebie za małe sukcesy również pomaga w realizacji założeń. Polacy, którzy konsekwentnie trzymają się swoich planów, pokazują, że noworoczne postanowienia mogą być czymś więcej niż tylko chwilowym impulsem.
Postanowienia na 2025 rok odzwierciedlają nasze dążenie do lepszego życia zarówno w sferze zdrowia, jak i relacji z innymi. A Ty? Jakie masz postanowienia na ten rok?