Getting your Trinity Audio player ready...
|
Pod hasłem „Zielono mi…żyj zdrowo na sportowo” odbył się 11 i12 maja br. festyn zorganizowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” , Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska-Świętokrzyskie oraz sekcję „Sprinter”, działającą na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie. Patronat nad imprezą objął ksiądz infułat Czesław Wala.
Festyn ma na celu rozwijanie postaw ekologicznych wśród społeczeństwa oraz uświadomienie mieszkańcom, że dbając o środowisko naturalne troszczą się także o własne zdrowie. Ceremonia otwarcia odbyła siew samym sercu kałkowskiego Sanktuarium, flagę Olimpiad Specjalnych wciągnęli na maszt Piotr Kuminek i Michał Samsonowski, a przysięgę w imieniu zawodników złożył Krystian Stawski. Obecna na festynie Magdalena Kołak z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała o promocji zdrowego stylu życia i żywności, zaś Grzegorz Małkus i Grzegorz Kurkowski podziękowali organizatorom za wieloletnie zaangażowanie w działalność Olimpiad Specjalnych. Odbył się także konkurs o tematyce ekologicznej, który poprowadzili bracia zakonni: Grzegorz Baczyński i Paweł Bolibok.W części artystycznej zaprezentowali się soliści zespoły folklorystyczne i taneczne. Były też pokazy fitness i elementów sztuk walki w wykonaniu członków klubu sportowego Dragon i Krav Maga ze Starachowic.Gwiazdą wieczoru był natomiast zespół Ambulans.
W ramach festynu został rozegrany także Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, w którym udział wzięło dwanaście sekcji ze Świętokrzyskiego. Na dawnym boisku Arki Kałków rywalizowało 12 drużyn męskich i 4 żeńskie.
– Zawody były dobrą okazją do integracji. Dowodem był liczny udział w zawodach lokalnej społeczności oraz mecz, który zawodnicy rozegrali z dziecięcą drużyną dawnej „Arki” Kałków – powiedziała GAZECIE przewodnicząca Sekcji Olimpiad Specjalnych „Sprinter” z Kałkowa-Godowa Anna Zdybiewska.
Turniej został przeprowadzony przy wsparciu księdza infułata Czesława Wali z parafii w Kałkowie-Godowie, Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Urzędu Gminy w Pawłowie, Starachowickiego Centrum Kultury, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie, a w tym gronie było jeszcze wiele innych instytucji i firm.Uczestnicy rozgrywek promowali ekologiczny styl życia. W akcję włączyły się także szkoły podstawowe i gimnazja z terenu powiatu starachowickiego.
-Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że impreza mogła się odbyć, a uczestnicy i goście mieli okazję dobrze się bawić przez te dwa dni – powiedziała GAZECIE Anna Zdybiewska.