Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Książka opisuje dzieje Starachowic – miasta o starych tradycjach przemysłowych, a źródłem do jej napisania była gazeta zakładowa „Budujemy Samochody” wydawana przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych.
Czytelnik poznaje historię miasta Starachowic nieco inaczej – właśnie poprzez teksty i artykuły zawarte w gazecie wyłącznie lokalnej. Pierwszych pięć rozdziałów opowiada historię zakładów i miasta Starachowice widzianą oczami redaktorów gazety. Chronologiczny ciąg wydarzeń tworzy zarys dziejów miejscowości od czasów słowiańskich, kiedy po raz pierwszy w źródłach pojawiają się opisy miejsca, aż po 1990 rok i czas nastających zmian ustrojowych, politycznych i gospodarczych w Polsce. Koniec opowieści zbiega się jednocześnie z końcem pisma, wychodzącym wówczas pod zmienionym tytułem „Aktualności Starachowickie”.
– Patrząc z perspektywy czasu, dla współczesnego czytelnika, gazeta powinna być niezwykle cennym źródłem historii miasta i zakładu, których przez lata była niejako kroniką, dokumentującą powojenną historię kraju na przykładzie miasta Starachowice. Gazeta stanowiła jednocześnie instrument kształtowania postaw robotników dużej fabryki w niewielkim mieście, i jak wiele ówczesnej prasy zakładowej, była swoistym pasem transmisyjnym propagandy komunistycznej kierowanym do lokalnych środowisk proletariackich. Oddziaływała ideologicznie na robotników, pełniąc jednocześnie funkcję informacyjną, edukacyjną oraz kulturotwórczą – pisze we wstępie autor książki „Budujemy Samochody” na przestrzeni lat. Zakłady i miasto Starachowice do roku 1990. Historia w zarysie – Paweł Grudniewski .
Będzie na rynku księgarskim już w styczniu 2015 r., a środki z jej zakupu i wpłaty z darowizn przekazywane będą na wydzielone konto Funduszu Wieczystego „Budujemy Samochody”, z którego docelowo fundowane będzie coroczne „Stypendium Budujemy Samochody”.