Getting your Trinity Audio player ready...
|
Maturzyści pisali w miniony piątek egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Przed nimi jeszcze obowiązkowa matematyka i wybrany język obcy. Egzaminy potrwają do końca maja.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wybrać można między angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim lub włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać również na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo każdy uczeń może wybrać inny przedmiot nieobowiązkowy. Może to być biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny, wiedza o społeczeństwie i wiedza o tańcu.
W ubiegły piątek maturzyści zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym. W arkuszu znalazły się „Dziady”, „Lalka” i „Ludzie bezdomni”. W pierwszym należało porównać stronnictwa na balu u Senatora z III Części „Dziadów” Mickiewicza, drugi polegał na porównaniu postaw życiowych Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej i to właśnie ten uczniowie ze starachowickich szkół wybierali najczęściej.
– Ja pisałam na temat „Lalki” i „Ludzi Bezdomnych”. Myślę pozytywnie, bo czułam się przygotowana do egzaminu maturalnego. Nic nas szczególnie nie zaskoczyło. To była taka standardowa matura – mówiła Zuzanna Włodarczyk z klasy III f I Liceum Ogólnokształcącego.
– Dla mnie polski był w miarę. Wypracowanie nawet mi poszło. Myślę, że będzie 50 % – podsumowała Kinga Pocheć z klasy III b.
– Egzamin był możliwy. Myślę, że dałem radę. Również wybrałem temat z „Lalką” i „Ludźmi bezdomnymi” – dodał Łukasz Kaczmarski (klasa III a).
– Czytanie ze zrozumieniem nie było trudne. Tekst był z gatunku popularno – naukowego i nie było w nim nic wyszukanego. O „Dziadach” pisała mniejszość, ale pamiętałyśmy tę lekturę. Mamy nadzieję, że w kluczu będzie podobnie – dzieliły się wrażeniami Magda Jaskros i Aleksandra Przydatek, maturzystki z klasy III f I Liceum Ogólnokształcącego.
Dla uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 poziom podstawowy z języka polskiego też nie był trudny.
– Matura była średnia, wypracowanie nie było trudne – mówiła Sylwia Łabęcka z klasy IV e.
– Też myślę, że nie było źle. Mam nadzieję, że napisałam wszystko dobrze – podsumowała jej klasowa koleżanka, Monika Wziątek.
– Wypracowanie napisałem dobrze. Gorzej było z pierwszą częścią, czyli z czytaniem ze zrozumieniem. Ale ogólnie jest O.K. – dodał Bernard Lenard z tej samej klasy.
Dziewczyny z III a II Liceum Ogólnokształcącego na polski również nie narzekały.
– Jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem, to tekst był łatwy, ale pytania do niego nieco trudniejsze. W wypracowaniu należało porównać dwie bohaterki, które były wobec siebie różne, nie było z tym problemu – stwierdziła Martyna Kucharczyk.
– Myślę, że wypracowanie napisałam dobrze, zdecydowałam się na drugi temat – dodała Milena Błach.
– Czytanie ze zrozumieniem było proste, ale pytania trudne. A jeżeli chodzi o wypracowanie to również wybrałam drugi temat – mówiła Katarzyna Miśkiewicz.
– Bardzo się obawiałam pozytywizmu i oczywiście był. Wolałam pisać na temat „Lalki” i „Ludzi Bezdomnych” bo w mojej ocenie był prostszy – skwitowała Milena Jaworska.
Dziś nasi maturzyści zdają egzamin z języka polskiego z części rozszerzonej. We wtorek zmierzą się z matematyką „na podstawie”, a w środę to samo, tylko na trudniejszym poziomie. 10 maja odbędzie się egzamin z języka angielskiego. Terminy egzaminów pisemnych z pozostałych języków ustalono na: 16 maja – niemiecki, 18 maja – rosyjski, 21 maja – francuski, 22 maja – hiszpański, 24 maja – włoski. Rano napiszą egzamin na poziomie podstawowym a po południu część rozszerzona. Na piątek natomiast zaplanowano egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu uczniowie, którzy zadeklarowali taką chęć, z fizyki i astronomii. Później 14 maja odbędzie się część pisemna z biologii i historii, 15 maja z informatyki i chemii, a 17 maja – to geografia i filozofia. Natomiast terminy egzaminów ustnych, każda szkoła ustala w swoim zakresie. Trzymamy za wszystkich kciuki!