Getting your Trinity Audio player ready...
|
Najstarsze, najpiękniejsze, pełne mitów, baśni i legend – Świętokrzyskie Góry. One stają się tematem powstającej atrakcji turystycznej „Łysa Góra”, która swoje miejsce znajdzie w Nowej Słupi.
Pod koniec ubiegłego miesiąca (28 lipca br.) podpisano umowę z głównym wykonawcą na realizację Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Start Parku Dziedzictwa przewiduje się na czerwiec 2022 roku, będzie rozlokowany tam, gdzie obecnie znajduje się amfiteatr. Park ukazywał będzie szeroki kontekst kulturowy, odbywać się będą prezentacje lokalnych legend, baśni i mitów oraz ich nawiązania do bogatej i ciekawej historii Gór Świętokrzyskich. Program będzie kierowany do odbiorców w każdym wieku. Legendy zostaną przekazane za pomocą nowoczesnej technologii, a oferta atrakcji będzie skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzieży, studentów, nauczycieli i miłośników historii. Park tworzył będzie w przyszłości jeden z obiektów wchodzących w skład Świętokrzyskiego Parku Nauki i Rozrywki. Projekt zakłada promocję całego regionu, najważniejszych jego miejsc i atrakcji turystycznych.
Autorem projektu, realizatorem prac budowlanych i wyposażenia parku będzie generalny wykonawca wyłoniony w wyniku postępowania przetargowego – Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo-Handlowe AGRO-BUD ze Starachowic. Umowę z przedstawicielem firmy Pawłem Cieślikiem podpisała dyrektor Biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Małgorzata Wilk-Grzywna.
Inwestycja jest realizowana w ramach projektu, który został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014- 2020, działanie 4.4 Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Pełna nazwa projektu brzmi: Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia. Kwota dofinansowania z RPO to prawie 13 milionów złotych. Wkład własny beneficjenta to 4 miliony złotych, z czego 3 miliony pochodzą z budżetu gminy Nowa Słupia, a 1 milion to wkład własny Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskie. Spotkaniu towarzyszyły występy artystów Koła Gospodyń Wiejskich Modrzewianki z Nowej Słupi