Getting your Trinity Audio player ready...
|
Podczas czwartkowej (28 stycznia br.) konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek zaprezentowała nowe założenia „pakietu mieszkaniowego”.
– Od wielu lat rząd Prawa i Sprawiedliwości dąży do tego, aby w naszym kraju przybyła liczba mieszkań, szczególnie dla osób mniej zamożnych, dla osób, które nie mogą skorzystać z kredytów i mieszkań oferowanych przez deweloperów. W dużych miastach problemu nie ma aż tak dużego, bo te mieszkania powstają. Natomiast w mniejszych miejscowościach problem jest – mówiła pani poseł. – Powstał pakietu uzupełniający dotychczasowe rozwiązania, tzw. Mieszkania+, który pozwala gminom korzystać jeszcze lepiej ze środków oferowanych przez rząd, ale daje również rozwiązania najemcom.
W połowie stycznia (18 bm.) weszła w życie pierwsza część pakietu mieszkaniowego, tzw. pakiet społeczny, który pozwala gminom budować mieszkania socjalne i komunalne na zasadach dużo lepszych niż dotychczas.
Powstają tzw. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe będące odpowiednikiem dotychczasowych Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W naszym regionie w jej skład wchodzą na razie 2 gminy (Jędrzejów i Staszów). Inicjatywa polega na współpracy z krajowym zasobem nieruchomości. Podpisywane jest porozumienie, następnie podejmowana jest stosowna uchwała, tak aby KZN mógł pozyskiwać środki finansowe na budowę mieszkań.
– (…) Mieszkań, które mogą służyć na wynajem, ale także mieć dojście do własności. W ich budowie mogą partycypować bezpośrednio mieszkańcy, którzy po wniesieniu wkładu własnego w kwocie od 25 do 30 procent, będą mogli w przyszłości pozyskać mieszkanie na własność – tłumaczyła Agata Wojtyszek. – Najemcy mogą również ubiegać się o zawieszenie lub dopłaty do czynszu w sytuacji utraty pracy czy zarobków spowodowanych COVID-em.
Jednostkowe wsparcie dla gmin dla nowopowstałej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej wynosi 3 miliony.
Parlamentarzystka mówiła również o podpisanym przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę programie rynkowym „lokal za grunt”, który umożliwia gminom sprzedawanie gruntów inwestorom, którzy zapłacą tylko część ceny nieruchomości, a resztę rozliczą w postaci mieszkań, które przekażą gminie po zakończeniu budowy. Gmina będzie mogła przeznaczyć otrzymane lokale na mieszkania komunalne lub oddać je na tani wynajem. Dodatkowy zysk dla gminy to 10 procent dofinansowania do infrastruktury towarzyszącej. Program „Lokal za grunt” ruszy 1 kwietnia 2021 roku.
– Cały czas dążymy do średniej europejskiej, która wynosi 435 mieszkań na 1000 mieszkańców (dla Polski to 380 mieszkań na 1000 osób). Cały czas pracujemy, aby dotrzeć do tej średniej. Zamierzenia rządu są takie, by w 2030 roku tę średnią uzyskać – tłumaczyła poseł Wojtyszek.
Agata Wojtyszek podkreśliła, że praca i mieszkanie, to dwa warunki, które muszą być spełnione, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali ze swoich miast rodzinnych lub do nich wracali i tu się osiedlali