Mroczna rocznica. 43 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny

Getting your Trinity Audio player ready...

Dziś 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, jednego z najmroczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. 13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze po raz kolejny odpowiedziały prześladowaniami na potrzebę wolności swoich obywateli. Przedmiotem szczególnych represji stali się  działacze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Za swoją przynależność trafiali do więzień, byli obiektem szykan, tracili pracę, zdrowie, a nawet życie. Ich pamięć uczcili w Starachowicach współcześni działacze tej organizacji.

Uroczystości rozpoczęły przed siedzibą firmy MAN Bus przy ulicy 1- Go Maja od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy tablicy upamiętniającej członków „Solidarności” założonej w 1980 roku w ówczesnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Wojciech Puchała, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w MAN Bus oraz Marian Ferenc, przewodniczący Delegatury NSZZ  „Solidarność” w Starachowicach. Kilka godzin później uroczystości przeniosły się pod Pomnik – „Kamień Solidarności” przy Rondzie Solidarności, gdzie rocznicowe wydarzenie poprowadził Paweł Rdzanek, przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność ” Pracowników Oświaty. Oprócz działaczy i sympatyków organizacji obecni byli także przedstawiciele władz miasta i powiatu.

–  Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom cierpienie. W pamięci środowisk „Solidarności „pozostają osoby, które w tych trudnych czasach miały odwagę przeciwstawić się oprawcom, upomnieć się o wolną i demokratyczną ojczyznę. Swoim zaangażowaniem i pracą stworzyli podwaliny wolnej, niepodległej Rzeczpospolitej. Upadek komunizmu po 1989 roku jest w ogromnej mierze ich zasługą – podkreślił Paweł Rdzanek.

Głos zabrali też: Cezary Berak, współzałożyciel pierwszej „Solidarności” nauczycielskiej oraz były, zasłużony działacz tego ruchu Edward Dudek. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy uczestnicy udali się na Mszę Św. odprawioną w kościele pw. Wszystkich Świętych w intencji ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie odbyła się jeszcze modlitwa za zmarłych członków NSZZ „Solidarność” w Panteonie Pamięci Narodowej na placu kościelnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry