Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Wiosną ubiegłego roku lokalna społeczność została poinformowana o projekcie ratującym przed dalszą dewastacją budynek przy ulicy Sportowej 18, który jest najstarszym obiektem mieszkalnym w Starachowicach. Nasza Czytelniczka pyta, jakie jest aktualnie zaawansowanie tych planów. Jak się okazuje budynek kupiła lokalna firma Star San Duo, która planuje w nim otworzyć interaktywne muzeum oraz centrum edukacyjne. Starachowicka spółka zleciła podjęcie pierwszych prac.
Niewielki murowany domek przy Sportowej to cenny świadek dziejów naszego miasta z pierwszej połowy XIX wieku. Jest częścią osiedla zbudowanego w latach 1836 – 1842 dla hutników zatrudnionych w zakładzie wielkopiecowym w dzisiejszych Starachowicach. Według ustaleń historyków składał się z 26 domów, z których do dziś przetrwał tylko jeden. Przez lata ten wartościowy dla lokalnego dziedzictwa obiekt popadał w coraz większą ruinę.
Zapowiedź ochrony
Szansa na odmianę pojawiła się kilka miesięcy temu. W kwietniu ubiegłego roku na konferencji prasowej władz miasta i przedstawiciela lokalnej firmy Star San Duo poinformowano o wspólnych działaniach tych podmiotów mających na celu zaopiekowanie się nieruchomością. Prezydent Marek Materek zapowiedział, że budynek od prywatnego właściciela Adama Janika, który wystawił go na sprzedaż dając możliwość pierwokupu prezydentowi miasta Starachowice, nabędzie jednak firma Star San Duo, która wyremontuje go, a następnie przekaże lokalnej społeczności. Potwierdził to współwłaściciel przedsiębiorstwa Paweł Pater podkreślając, że uczestnictwo w takim projekcie to powód do satysfakcji z ratowania cząstki dziedzictwa naszego miasta.
Co z pomysłem?
Inicjatywa zapowiadała się ciekawie, ponieważ firma Star San Duo, prowadzona przez braci Pawła i Dominika Paterów, jest znana ze swojego zaangażowania w propagowanie przemysłowej historii Starachowic. To ona współtworzyła edukacyjną „Ścieżkę Stara” przekazując na jej wyposażenie pięć wyremontowanych na własny koszt modeli kultowych ciężarówek marki Star, ustawionych w różnych punktach naszego miasta. Za tę postawę bracia – społecznicy otrzymali w tym roku tytuł Honorowych Przyjaciół Starachowic. Tym, jak na obecną chwilę przedstawia się realizacja zamierzeń rewitalizacyjnych zainteresowała się Nasza Czytelniczka, a my w jej imieniu zadaliśmy to pytanie rzecznikowi UM w Starachowicach Leszkowi Kowalskiemu. Oto odpowiedź:
– Właścicielem budynku jest spółka STAR SAN DUO, z którą Gmina Starachowice prowadziła rozmowy na temat rewitalizacji i zagospodarowania tej przestrzeni. Wspólnie udało się wypracować koncepcję, która w znaczący sposób przyczyni się do ochrony dziedzictwa lokalnego naszego miasta. W ramach projektu utworzone zostanie live muzeum, czyli Muzeum osobistych historii wraz z oazą edukacyjną „Zieloną Klasą Pamięci”. Realizacja tego projektu umożliwi zagospodarowanie przestrzeni wokół, a także wewnątrz budynku na interaktywne muzeum mieszkańców. Oaza edukacyjna uzupełniona o nowe nasadzenia roślin wieloletnich utworzy w ten sposób kolejną zieloną przestrzeń dla mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że powstanie takiego muzeum zwiększy również zainteresowanie lokalną historią, a samo miejsce będzie idealne do organizacji warsztatów edukacyjnych dla uczniów – informuje rzecznik.
Star San Duo już ochrania
O dodatkowe informacje poprosiliśmy nowego właściciela obiektu – firmę Star San Duo.
– Dziękuję za zainteresowanie tym wyjątkowym przedsięwzięciem, z którego jesteśmy bardzo dumni. Wiemy, że w ostatnim czasie stan w/w domu uległ znacznemu pogorszeniu, a dach uległ częściowemu zawaleniu. Czynimy wszelkie starania, aby jak najszybciej go zabezpieczyć. Jesteśmy przygotowani, aby od wiosny 2025 roku wykonać na własny koszt nowy dach oraz remont tego domu zgodnie z uzgodnionym i zatwierdzonym projektem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – poinformował nas Paweł Pater, dyrektor generalny spółki Star San Duo.