Getting your Trinity Audio player ready...
|
Trwa Narodowy Spis Powszechny. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, od środy, 23 czerwca, rachmistrzowie mogą zapukać do naszych drzwi i przeprowadzić wywiad bezpośredni. Skontaktują się z osobami, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet, infolinię ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
źródło: Główny Urząd Statystyczny
GUS przypomina, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami objętymi spisem, a udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Wyjaśnia, że każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, a także podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
Tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ lub poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 (najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). Ponadto, o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
GUS podkreśla, że spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
Przypominamy, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i potrwa do końca września. Odbywa się on raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Spis jest realializowany następującymi metodami: metodą samospisu internetowego oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego oraz metodą wywiadu bezpośredniego. Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.
GUS zachęca wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.