Getting your Trinity Audio player ready...
|
Program ma na celu identyfikację najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach publicznych zaliczonych do kategorii dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych w województwie świętokrzyskim, opracowanie rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności pieszych i rowerzystów oraz stworzenie warunków finansowych do ich realizacji. Zgłoszenia nadsyłały jednostki samorządu terytorialnego, grupy mieszkańców, komendy powiatowe policji, straży pożarnej, organizacje pozarządowe, sołectwa i inne zainteresowane podmioty.
– Wpłynęło 1040 zgłoszeń, co przerosło nasze wyobrażenia o tym, w jaki sposób w regionie myśli się o bezpieczeństwie. Aż 204 zgłoszenia pochodziły bezpośrednio od mieszkańców, 780 wpłynęło z powiatów i gmin naszego województwa, 48 skierowała policja. Wynik ten motywuje nas do tego, aby znaleźć środki finansowe potrzebne do poprawy bezpieczeństwa we wskazanych miejscach – powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.
– Tak duże zainteresowanie mieszkańców poprawą bezpieczeństwa na drogach w ramach programu „Bezpieczni na 5+” cieszy. Wśród miejsc najbardziej niebezpiecznych 21 dotyczy dróg wojewódzkich. Wszystkie te miejsca będziemy uwzględniać w ramach planowanych na ten rok inwestycji drogowych – dodał marszałek Andrzej Bętkowski.
Spośród ponad tysiąca wniosków, 110 uzyskało rekomendacje zespołu roboczego i znalazło się na liście najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach publicznych w regionie. Głównym źródłem finansowania realizacji wybranych zadań będzie nowo powstały rządowy Fundusz Dróg Samorządowych (dla dróg gminnych i powiatowych) oraz środki będące w dyspozycji marszałka (dla dróg wojewódzkich). Część z zadań może uzyskać dofinansowanie ze środków przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, jakimi dysponuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego albo rekomendację do dofinansowania ze środków rządowego Programu Razem Bezpieczniej czy też środków z rezerwy MSWiA przeznaczonej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Na liście najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach publicznych w naszym regionie są:odcinek ul. Radomskiej, gdzie zrobione będzie oznakowanie aktywne i zmodernizowane oświetlenie, przejście dla pieszych ul. Majówka z Graniczną, gdzie planowane jest także oświetlenie i rondo oraz przebudowa skrzyżowania al. Armii Krajowej z Iłżecką. Bezpieczeństwo poprawi się także w gminach. W Chybicach przebudowie poddane będzie skrzyżowania, w Rzepinie powstanie aktywne przejście w okolicy szkoły, w Nieczulicach chodnik do wjazdu na wieś, w Gadce aktywne przejście dla pieszych w okolicy szkoły, a w Krynkach (Szkolna, Kościelna, Apteczna, Górna) powstaną przejścia dla pieszych.