Getting your Trinity Audio player ready...
|
W grudniu ub.r. Józef Kowalski – długoletni pracownik kadry technicznej Fabryki Samochodów Ciężarowych, napisał do Ewy Kopacz – premiera rządu RP, pismo o wypłatę 400 mln rekompensaty dla ponad 16 tys. pracowników, którzy otrzymali akcje „ZS Star” S.A. Odpowiedział na nie Józef Głowacki – dyrektor Departamentu Mienia Skarbu Państwa.
„Proces nieodpłatnego zbycia akcji w spółkach Skarbu Państwa realizowany jest na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 roku, poz. 216 z późn. zm.). Przyznając uprawnienia do nieodpłatnego nabycia akcji pracownikom spółek Skarbu Państwa, ustawodawca nie miał na celu ustanowienia co do zasady – formy dodatkowego wynagrodzenia dla pracowników przedsiębiorstwa. Nie stanowią one zatem charakteru rekompensaty za wkład pracy, ponadto nie służą powszechnemu uwłaszczeniu. Celem uprawnień do nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników przedsiębiorstw państwowych jest kształtowanie warunków, sprzyjających do szybkiej i nie kontestowanej przez załogi pracownicze transformacji ustroju gospodarczego państwa. W wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego mamy do czynienia z inwestowaniem w spółkę środków majatkowych będących efektem pracy załogi, która w przedsiębiorstwie państwowym decydowała o rozliczaniu i gospodarowaniu mieniem przedsiębiortwa. W związku z powyższym uszczuplenie uprawnień pracowników komercjalizowanego przedsiębiorstwa państwowego w zakresie zarządzania tym przedsiębiorstwem za pośrednictwem organów samorządu załogi przedsiebiorstwa zostało zrekompensowane możliwością współdecydowania przez pracowników o sprawach Spółki jako właściciela Spółki. Ponadto ustawodawca nie przewiduje wypłaty rekompensat dla uprawnionych pracowników, którzy nieodpłatnie nabyli akcje. W związku z powyższym minister Skarbu Państwa, działając w świetle obowiązujących przepisów prawa, nie ma możliwości wypłaty rekompensat, o których wypłacenie Pan wnioskuje w piśmie” – napisał dyrektor Departamentu Mienia Skarbu Państwa.
Nie kończy to – jak zapewnia Józef Kowalski – sprawy. Kolejne pismo, podpisane przez NSZZ „Solidarność”, ZZ „Metalowcy” ZZIiT i Delegaturę Regionu Świętokrzyskiego „S” w Starachowicach, inż. Kowalski znów skierował do pani premier.
„Zwracając się bezpośrednio do Pani Premier mieliśmy nadzieję, że (…) po latach lekceważenia nas i naszych postulatów, podejmie Pani próbę rozwiązania problemu rabunkowej prywatyzacji FSC w Starachowicach. (…) czujemy się upokorzeni i pominęci (otrzymaną odpowiedzią – przyp. autor). (…) Zwracamy się ponownie i żądamy od Pani Premier wszczęcia skutecznych działań prowadzących do wypłaty rekompensaty od rządu RP w wysokości 400 mln zł dla ponad 16 tys. pracowników, którzy otrzymali bezwartościowe „papiery” – zwane akcjami ZS „Star” S.A. – które nie obrazowały i nie obrazują wartości zrestrukturyzowanej i zlikwidowanej Fabryki – napisał ponownie do premier Ewy Kopacz starachowiczanin Józef Kowalski i nadmienił: „… w razie braku odzewu i pomyślnego załatwienia naszego postulatu, jesteśmy gotowi domagać się zadośćuczynienia finansowego i moralnego w instytucjach Unii Europejskiej i/lub na drodze sądowej”.
Postulaty poparły organizacje związkowe i liczna rzesza starachowiczan.