Niewykorzystana szansa

Getting your Trinity Audio player ready...

Tak radny miejski Mirosław Gęborek ocenia działania gminy w zakresie pozyskania pieniędzy na dodatkowe, w tym wakacyjne, zajęcia sportowe w szkolnych obiektach z ministerialnego programu „Aktywna Szkoła”. Projekt przewidywał też dofinansowanie na zakup sprzętu i na wynagrodzenia dla instruktorów. Zaangażowanie Starachowic w to przedsięwzięcie wypadło jednak bardzo słabo, z programu korzystają tylko dwie szkoły. Miasto tłumaczy, że nie było chętnych do poprowadzenia zajęć w soboty i niedziele.

Celem programu „Aktywna Szkoła” przygotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki jest lepsze wykorzystanie szkolnych boisk, czy sal gimnastycznych. Chodzi o to, by były dostępne nie tylko standardowo dla uczniów w roku szkolnym, ale także dla wszystkich chętnych w weekendy, czy w wakacje, gdy zazwyczaj świecą pustkami. Program, który wystartował w kwietniu br. składa się z 3 części:

– „Aktywny Weekend”  –  zakładawsparcie organizacji zajęć sportowych w soboty i niedziele i przekazanie gminom do 25 tys. zł na sprzęt sportowy. Wnioskować o środki mogą organy prowadzące szkołę.

– „Aktywny Orlik”  – to zajęcia przez 7 dni w tygodniu na wszystkich boiskach, a nie tylko wybudowanych z rządowego programu „Moje Boisko Orlik  2012”. O środki wnioskują jednostki samorządu terytorialnego.

 „Aktywny do Kwadratu” – to dodatkowe zajęcia sportowe poza lekcjami w – f, które wystartują od września br. Tu wnioski o dofinansowanie składają dyrektorzy szkół

Działania „Aktywny Weekend” i „Aktywny Orlik” to także pieniądze na wynagrodzenia dla prowadzących zajęcia w wysokości 60 złotych brutto za godzinę pracy. Co ważne opiekunami uczestników nie muszą być koniecznie profesjonaliści jak nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy, czy instruktorzy, ale także pasjonaci – amatorzy, którzy będą w stanie udowodnić swoje doświadczenie w prowadzeniu efektywnych i bezpiecznych zajęć.

Projektem zainteresował się radny miejski z klubu Twój Samorząd Teraz Mirosław Gęborek. Samorządowiec, który może się pochwalić bogatym doświadczeniem pedagogicznym, dostrzegł w nim szansę na zorganizowanie uczniom sportowych wakacji w mieście. W złożonej pod koniec czerwca br. interpelacji spytał, czy i z jakim skutkiem gmina Starachowice sięgnęła po oferowaną pomoc finansową.

 

– W dniu 2.04.2024 rozpoczął się nabór wniosków do programu Ministerstwa Sportu i Turystyki Aktywna Szkoła. Celem programu jest aktywizacja sportowa społeczeństwa na poziomie lokalnym poprzez otwarcie przyszkolnych obiektów sportowych dla wszystkich mieszkańców w godzinach pozalekcyjnych i w weekendy, wraz z zapewnieniem profesjonalnej opieki trenerów. W ramach Aktywnej Szkoły od 07.06.2024 r. możliwe jest również składanie wniosków do projektu Aktywny do Kwadratu. Projekt ten jest kontynuacja dotychczasowego programu Szkolny Klub Sportowy. Kolejny projekt to Aktywny Weekend. To minimum 6 h sportowych zajęć w soboty i w niedziele oraz możliwość dofinansowania sprzętu sportowego do 25 tys. zł. Podczas wakacji możliwe jest wykorzystanie dodatkowych 100 h zajęć w tygodniu, co stwarza możliwość przeprowadzenia sportowych półkolonii w szkole! W związku z tym, proszę o informacje, które starachowickie szkoły, których organem prowadzącym jest gmina Starachowice, są uczestnikami programu Aktywna Szkoła i czy aplikowały o środki w ramach w/w projektów – napisał w interpelacji.

– W odpowiedzi na interpelację z dnia 28.06.2024r. dotyczącą realizacji przez Gminę Starachowice programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Aktywna Szkoła” informuję, że Gmina Starachowice uczestniczy w programie w module „Aktywny Orlik” i na obiektach Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 9 pracują łącznie 4 osoby w projekcie. W module „Aktywny Weekend” nikt z nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach podstawowych (mimo zachęcania ze strony Gminy Starachowice do udziału w programie oraz rozmów dyrektorów szkół z nauczycielami) nie był zainteresowany prowadzeniem takich zajęć w soboty lub w niedziele. W module „Aktywny do Kwadratu” trwa nabór wniosków (gmina podała, że do 12.07.2024, termin ten, według aktualnej informacji na ministerialnej stronie www., został jednak wydłużony do końca lipca – przyp. autorki artykułu). Dyrektorzy szkół podstawowych otrzymali informację o programie, a rozpoczęcie zajęć nastąpi od 01.09.2024. Z posiadanych informacji wynika, że szkoły złożyły (np. Szkoła Podstawowa nr 9) lub zamierzają złożyć wnioski do projektu  – poinformował radnego wiceprezydent Marcin Gołębiowski.

Mirosław Gęborek przyjął te wyjaśnienia z mieszanymi uczuciami.

– Szkoły to jedyne miejsca na osiedlach dysponujące bazą sportową i ona powinna być dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Okres wakacji sprzyjał wykorzystaniu sal gimnastycznych, czy boisk a program „Aktywna Szkoła” oferował na ten cel środki finansowe. Dzięki niemu z zajęć mogły skorzystać osoby, w tym dzieci i młodzież, które na co dzień nie są zrzeszone w klubach. Jak się okazuje praktycznie ich nie ma, a miasto nie przygotowało własnej tego typu oferty. Z odpowiedzi na moją inną interpelację, w której pytałem o typowo wakacyjne zajęcia sportowe dla uczniów spędzających lato w Starachowicach wynika bowiem, że ograniczają się one tylko do propozycji dla dzieci i młodzieży działającej w klubach, czy grupach. A nie ma nic dla tych, którzy chcieliby po prostu spędzić czas na grach i zabawach ruchowych inicjowanych przez instruktorów. Dostaliśmy narzędzie w postaci dużych pieniędzy, z których można było także doposażyć szkoły w sprzęt i dobrze opłacić działaczy sportowych. Szkoda, że nie skorzystaliśmy z szansy, którą dostrzegło około 2,5 tysiąca szkół w Polsce – ubolewa radny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry