Odsłuchaj całą treść artykułu, możesz nawet zablokować ekran!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Wystawę fotograficzną pt. „790-lecie opactwa cystersów w Mogile”, autorstwa Andrzeja Kalinowskiego do 24 sierpnia br. można oglądać w krużgankach wąchockiego opactwa.
Prace są próbą zamknięcia w kadrze duchowego i kulturowego dziedzictwa, oraz bogatego dorobku zakonu cysterskiego na przykładzie opactwa w Mogile. Można podziwiać je u nas od 20 lipca, kiedy to nastąpiła uroczysta inauguracja z udziałem wiernych, gości oraz autora – Andrzeja Kalinowskiego, znanego krakowskiego fotografa, który po słowie wstępnym wygłoszonym przez ojca opata Eugeniusza Augustyna, opowiedział o historii Zakonu Cysterskiego, doceniając jego wpływ na rozwój Europy oraz o inspiracji, jaka nim kierowała.
Dzięki temu możemy zobaczyć dzisiaj opactwo w ujęciach, w jakich normalnie nie jest to możliwe. Autor nie krył, że „trzeba dużo cierpliwości, aby zobaczyć piękno dzięki wydobywającemu się światłu”. Trzeba mieć też talent, któremu trudno jest mu odmówić. Z aparatem zwiedził już ponad czterdzieści krajów. Współpracuje z redakcją „Tygodnika – Głos Nowej Huty”, „Gazetą Polską”, miesięcznikiem „Mogilski Krzyż” oraz z portalem internetowym „Kraków Niezależny”. Wykonuje też ilustracje do wielu książek oraz kalendarzy. Ostatnio opracował i bogato zilustrował historię klasztorów cysterskich i pocysterskich w Polsce. Jego zdjęcia można podziwiać w klasztorze do 24 sierpnia br.