Getting your Trinity Audio player ready...
|
Radni Rady Powiatu podczas sesji, która odbyła się 12 stycznia, wyrazili zgodę, by Zarząd Powiatu prowadził działania zmierzające do nabycia budynku od Polsko-Amerykańskich Klinik Serca z przeznaczeniem na realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia, w tym z przeciwdziałania i zwalczania COVID – 19.
Jak informowaliśmy, 10 stycznia starosta Piotr Ambroszczyk spotkał się z Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem. W spotkaniu uczestniczyli również: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, prezydent Marek Materek oraz dyrekcja PZOZ w Starachowicach. Rozmowy dotyczyły dwóch zasadniczych, kwestii tj. możliwości zakupu przez Powiat budynku PAKS-u z pomocą środków rządowych i „odcovidowienia” szpitala w Starachowicach.
Efektem rozmów była środowa (12 stycznia) wizyta m.in. Ewy Kopolovets, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Starachowicach, która miała na celu wizję w terenie i zapoznanie się z aktualnym stanem budynku PAKS-u. W oglądzie budynku przedstawicielce Urzędu Wojewódzkiego towarzyszył Zarząd Powiatu oraz dyrekcja szpitala.
Tego samego dnia, Rada Powiatu w Starachowicach wyraziła zgodę na podjęcie działań mających na celu nabycie na rzecz Powiatu nieruchomości, należących obecnie do Polsko – Amerykańskich Klinik Serca z przeznaczeniem za realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia, w tym z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19. Wstępna oferta sprzedaży określona przez właścicieli PAKS to 12 mln zł. Powiat planuje przeprowadzić własną ekspertyzę dotyczącą wyceny budynku.
Podczas sesji, radna Joanna Główka zapytała, dlaczego w budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca, Zarząd Powiatu widzi oddział przeznaczony dla pacjentów z covid-19, a nie oddział kardiologiczny.
– Przecież, aż się prosi, żeby powstał tam oddział kardiologiczny. (Szpitalny – przy. red.) Oddział Kardiologiczny jest bardzo malutki – mówiła. – Covid nie będzie trwał wiecznie. Uważam, że bardziej zasadne byłoby przeniesienie całego oddziału kardiologicznego do tego budynku.
– W budynku po PAKS są bardzo dobre warunki pod kardiologię i to jest prawda. Natomiast jeszcze lepsze warunki są pod leczenie COVID. Infrastruktura tlenowa pozwala na uruchomienie tam 40 łóżek respiratorowych, z czego co najmniej 14 do intensywnej terapii. W szpitalu mamy 7 łóżek. Jest dużo gorsza infrastruktura. Dzięki temu, że tam umieścilibyśmy leczenie covidowe, na pewno zmniejszy nam się umieralność na COVID. Skończy się COVID, można tam robić wszystko, co się chce, i również kardiologię – wyjaśnił starosta powiatu Piotr Ambroszczyk.