Getting your Trinity Audio player ready...
|
ZEC Komunikacja Miejska w Starachowicach pod koniec lutego br., podjął decyzję o zakupie przez spółkę trzech pras do oleju wraz z ziarnami, których koszt wyniósł ponad 6 tysięcy złotych. Spółka, którą wówczas kierował Piotr Urbanek, zakupiła również m.in. zbiorniki typu mauzer (koszt blisko 1500 złotych) oraz worki napełniane piaskiem (koszt blisko 5000 złotych).
Zwróciliśmy do Zakładu Energetyki Cieplnej Komunikacja Miejska w Starachowicach z pytaniami: czy pracownicy korzystają z wyciskarki i spożywają olej? Czy spółka wykorzystuje zbiorniki na paliwo (4 zbiorniki typu mauzer – koszt 1476 zł brutto oraz zbiorniki dwupłaszczowe – 3 sztuki, wartość 30 405,60 zł brutto) oraz czy wykorzystane zostały worki z piaskiem?
– Wyciskarki do oleju nadal znajdują się w Spółce, są dostępne w pomieszczeniach socjalnych w poszczególnych budynkach. Spółka nie kupuje nasion, pracownicy mogą we własnym zakresie nabyć nasiona i wytłoczyć olej. Wyciskarki nie są jednak chętnie wykorzystywane, pracownicy nie wykazują dużego zainteresowania korzystaniem z tych urządzeń. Sprzęt zostanie przeznaczony do sprzedaży – informuje w rozmowie z Gazetą, prezes ZEC Komunikacja Miejska, Marcin Pocheć. – Zbiorniki na paliwo typu mauzer aktualnie nie są wykorzystywane do przechowywania paliwa. Znajdują się one w magazynie. Zostaną w najbliższym czasie przeznaczone do sprzedaży. Zbiorniki dwupłaszczowe są w spółce, będą wykorzystywane w celu przechowywania oleju napędowego – dodaje.
– Zakupiony piasek zostanie wykorzystany dla potrzeb własnych Spółki na terenie ciepłowni i bazy komunikacyjnej do działań związanych z „akcją zima”, posłużą do posypywania terenu oblodzonego itp. oraz do prac remontowo-budowlanych, jakie spółka wykonuje w ramach zadań. Worki znajdują się w magazynie i będą sukcesywnie wykorzystywane na potrzeby spółki – tłumaczy prezes Pocheć.
***
Pod koniec lipca br. Prokuratura Rejonowa w Starachowicach wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia zdarzenia (…) w postaci bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji materiałów łatwopalnych polegające na zakupie paliwa płynnego – oleju napędowego, nieprawidłowe rozlanie go i magazynowanie w pojemnikach typu mauzer nieprzystosowanych do jego przechowywania, które zagrażałoby życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu. Jest to przestępstwo z art. 164 par. 1 Kodeksu Karnego, czyli sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego.