Getting your Trinity Audio player ready...
|
Uchwałą Rady Miejskiej, która została podjęta we wrześniu 2023 roku, Starachowice dołączyły do miast, które w ramach „programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” dofinansują swoim mieszkańcom in vitro.
Powiat starachowicki obejmuje 5 gmin: Starachowice, Wąchock, Pawłów, Mirzec i Brody. Już podczas zbiórki podpisów poparcia pod starachowickim programem, wolontariusze słyszeli pytanie, czy z metody będą mogli skorzystać również mieszkańcy całego powiatu. Dlatego Stowarzyszenie „Wrażliwi Społecznie” złożyło do Zarządu Powiatu Starachowickiego petycję w sprawie podjęcia działań organizacyjno-finansowych w zakresie opracowania programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców powiatu starachowickiego na lata 2024 – 2026 oraz zabezpieczenie środków finansowych w projekcie budżetu powiatu na realizację niniejszego programu. Jeśli tak by się stało, to nie tylko pary ze Starachowic mogłyby uzyskać dofinansowanie, ale także te z ościennych gmin.
Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie skierowało LIST OTWARTY do prezydenta miasta Marka Materka z apelem o poparcie dla swojej inicjatywy. Treść poniżej:
„LIST OTWARTY do prezydenta miasta Starachowice w sprawie: poparcia wniosku stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie do Rady Powiatu w Starachowicach w sprawie podjęcia działań w zakresie opracowania programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców powiatu starachowickiego na lata 2024 – 2026 oraz komplementarnej petycji złożonej do zarządu powiatu starachowickiego.
Szanowny Panie Prezydencie!
Rada Miejska w Starachowicach podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców gminy Starachowice. Poparcie dla programu udzieliło też około 2,5 tys. starachowiczanek i starachowiczan. Inicjatorką akcji zbierania podpisów była lokalna protagonistka w zakresie wsparcia leczenia bezpłodności metodą pozaustrojową Pani Magdalena Maciąg. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie wspierało miejski program in vitro, gdzie jeszcze w 2021 r. członkowie organizacji poparli tego typu projekt w ramach budżetu obywatelskiego. Również w 2023 r. udzielono poparcia, podpisując się pod stosownymi listami oraz złożono wniosek do rady miejskiej z aprobatą niniejszego programu.
Jako niekwestionowany lider obozu większościowego w Radzie Powiatu w Starachowicach, którego wola polityczna spowodowała nawet zmiany personalne starosty starachowickiego oraz miała istotny wpływ na nowy Zarząd Powiatu, proszę o polityczną dobrą wolę poprzez publiczny apel i przeprowadzenie stosownych rozmów z radnymi rady powiatu z KWW Marka Materka w zakresie poparcia rzeczonego wniosku do Rady Powiatu (i dodatkowo petycji). To nie kto inny, jak Pan w wywiadzie on-line dla medium Architektura i Biznes z lutego 2022 r. na pytanie dotyczące demografii, odpowiedział, że cyt. „Jesteśmy piątym miastem powiatowym w Polsce najszybciej tracącym liczbę mieszkańców. Dzieje się tak przez demografię i strukturę wiekową społeczności lokalnej, która jest mocno zaawansowana wiekowo”.
Dlatego rozwiązywanie problematyki niżu demograficznego i utylitarność programu tudzież jego wartość dla rozwoju społecznego zapewne są dla Pana oczywiste.
Proszę się nie lękać, że nie jest Pan pierwszy z pomysłem programu in vitro na szczeblu powiatu. Jest to absolutnie bez znaczenia i tak jest Pan primus inter pares dla części obywateli Starachowic. Wierzę, że dzięki Pana politycznemu zaangażowaniu, zneutralizowaniu personalnych animozji i radości mieszkańców powiatu z możliwości posiadania potomstwa, spotka się Pan z radnymi własnego obozu politycznego, przekonując ich do poparcia przedmiotowego programu na obszarze powiatu starachowickiego.
Proszę o publiczną odpowiedź w niniejszej sprawie przed zbliżającą się sesją rady powiatu, wierząc, że nie znajdzie Pan odrobiny złej woli, aby przedmiotowego wniosku (i docelowo petycji) nie poprzeć.