Seniorzy i komputery. Szkolenie informatyczne w UTW   

Getting your Trinity Audio player ready...

Komputery i smartfony nie są im obce, ale do niedawna nie korzystali z niektórych ofert dostępnych za ich pośrednictwem. Teraz będzie to możliwe. Dzięki szkoleniu w ramach projektu „Bilet do cyfrowego świata” członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach zdobywają konkretne umiejętności. Seniorzy będą mogli m.in. zamówić i odebrać przesyłkę internetową, skorzystać z aplikacji mObywatel, czy zapisać się on – line do lekarza.  

Kurs jest oferowany słuchaczom UTW za darmo, współfinansuje go Europejski Fundusz Społeczny Plus a realizują dwa lubelskie podmioty: OK Centrum Języków Obcych i Fundacja Niepodległości. Program szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak m.in. bankowość elektroniczna, korzystanie z aplikacji i poczty mailowej, załatwianie on – line spraw urzędowych, korzystanie z cyfrowej służby zdrowia (umawianie wizyt, e-recepty, e-skierowania, teleporady), popularnych portali społecznościowych oraz urządzeń usługowych. Zajęcia są organizowane od połowy października do końca listopada. Biorą w nich udział trzy 10 – osobowe grupy. 

– Uczestnicy dosłownie od zera poznają zasady obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Czyli jak wyszukać informacje, stworzyć tekst w edytorze, czy prowadzić np. domowy budżet za pomocą arkusza kalkulacyjnego. Dużo uwagi poświęcamy zasadom bezpieczeństwa w sieci. Oprócz stacjonarnej pracy z komputerem są też zajęcia terenowe. Idziemy do paczkomatu, czy do bankomatu, by kursanci nauczyli się korzystać z tych urządzeń. Odwiedzamy sklepy oferujące sprzęt komputerowy i doradzamy seniorom, jak dokonać  najlepszego zakupu. Potwierdziliśmy profile zaufane niezbędne do tego, by zainstalować aplikację mObywatel, czy założyć Internetowe Konto Pacjenta. Osoby, które obawiały się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych zastrzegły sobie PSESEL. Uczestnicy projektu mogą też liczyć na zajęcia indywidualne, dostosowane do ich oczekiwań i potrzeb – wylicza prowadząca kurs Anna Worach. 

Mimo, że komputer nie jest dla niej żadną nowością Dorota Cioroch przyznaje, że z niektórych e – ofert do tej pory nie korzystała.

– Kurs daje duże możliwości, by poszerzyć zakres swoich umiejętności w zakresie przeglądania i wyszukiwania danych  cyfrowych, czy komunikowania się w celach towarzyskich lub rozwijania hobby. Ale dowiedziałam się też o istnieniu tzw. chmury internetowej, co dla mnie było zupełną nowością. Pomocna była dla mnie również nauka korzystania z paczkomatu, biletomatu, czy katalogu cyfrowego – mówi kursantka.

Artur Dudek ocenia, że udział w projekcie pomógł mu rozwinąć posiadane umiejętności cyfrowe.

– Mam w domu laptopa, ale korzystałem z niego tylko w podstawowym zakresie jak przejrzenie wiadomości, czy realizacja  płatności internetowych. Nie miałem za to za bardzo do czynienia z wysyłaniem, czy odbieraniem paczek, czy rejestracją do lekarza. Na kursie się tego nauczyłem. To super sprawa, że nie muszę stać w kolejce w przychodni, tylko za pomocą profilu zaufanego jednym kliknięciem umawiam się na wizytę. A w aplikacji mObywatel mam dostęp do swojego dowodu osobistego, czy prawa jazdy – mówi starachowiczanin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry