Getting your Trinity Audio player ready...
|
Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, o ile przynajmniej 85 proc. paliwa będzie stanowić węgiel kamienny (USTAWA z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 11.08.2022 r., poz. 1692)). Kto może wnioskować i gdzie składać dokumenty?
Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski przyjmuje centrum Usług Społecznych.
Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia komorniczego, będzie także przyznawany jednorazowo.
Wniosek o dodatek węglowy można składać na dwa sposoby od piątku 19.08.2022 r.:
– drogą elektroniczną poprzez ePUAP, za pomocą profilu zaufanego, bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
– osobiście w Centrum Usług Społecznych, ul. Majówka 21a – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych:
– pokój nr 1 – od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00 (dyżur w środy do godziny 17:00)
– pokój nr 4 – od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00
Nadal obowiązuje system przyjmowania wniosków po wydaniu numerka z wyznaczoną propozycją godziny przyjęcia na dany dzień – numerki wydawane są w okienku informacyjnym na parterze budynku.
Dodatkowo będzie funkcjonował PUNKT WYDAWANIA WNIOSKÓW w Galerii Handlowej „Skałka”, al. Armii Krajowej 28 Biuro Obsługi Klienta (parter) od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00.
Poza swoimi danymi osobowymi, wnioskodawca musi zaznaczyć we wniosku główne źródło ogrzewania.
Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).
Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod nr telefonu:
274-71-92 – Informacja
273-74-00 – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych