Getting your Trinity Audio player ready...
|
Podczas niedzielnego (16 stycznia) wydarzenia, jakim był przyjazd do Starachowic prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który uczestniczył we Mszy Św. w intencji swojej matki, przy ulicy Radomskiej zebrała się grupa starachowiczan demonstrujących swoje niezadowolenie z działań rządu. Protest spotkał się z interwencją policji.
Naprzeciwko kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy ul. Radomskiej zgromadzili się m.in. przeciwnicy segregacji sanitarnej, osoby niezadowolone z tego, że szpital powiatowy przekształcono w placówkę jednoimienną do walki z Covid-19, a także przedstawicieli Strajku Kobiet.
Zwróciliśmy się do oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach mł. asp. Pawła Kusiaka z zapytaniem: ile osób protestujących zostało spisanych przez funkcjonariuszy; jaki był powód spisania osób biorących udział w proteście; na jakiej podstawie odebrano protestującym akcesoria (np. trąbki); czy protestujący zostali ukarani mandatami oraz, czy protestujące osoby będą miały postawione zarzuty – jeśli tak, to jakie?
– (…) Policjanci w dniu 16 stycznia w Starachowicach przy ul. Radomskiej legitymowali osoby na podstawie art. 15 ust 1 pkt 1 Ustawy o Policji, zgodnie z którym, Policja w celu zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń wykonując czynności operacyjno–rozpoznawczych, dochodzeniowo–śledczych i administracyjno-porządkowych ma prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości. Policjanci na osoby wylegitymowane nie nakładali grzywien w drodze mandatów karnych – informuje rzecznik. – W Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach na podstawie art. 54 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, prowadzone są czynności wyjaśniające w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskami o ukaranie za wykroczenie z art. 51 Kodeksu wykroczeń (Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny – przyp. red.). Zatrzymania przedmiotów w postaci trąbek dokonano na podstawie art. 44 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie (Przeszukanie pomieszczeń lub osoby – przy. red.). Zgodnie z art. 15 ust 1 pkt 5a Ustawy o Policji, policjanci mają prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a w przypadku czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych podejmowanych na podstawie ustawy – także i dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom.