fot. Powiat Starachowicki

NA TERENIE POWIATU POTWIERDZONO OGNISKO WIRUSA ASF

Getting your Trinity Audio player ready...

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika.
ASF, czyli afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa, ale na szczęście tylko u świń domowych oraz dzików. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Pierwsze przypadki ASF stwierdzono w Polsce 10 lat temu. Do tej pory nasz powiat był wolny od ognisk tej choroby. Ale 16 maja br., na terenie kompleksu leśnego w Dziurowie, w gm. Brody, znaleziono padłego dzika, który – jak się okazało po przeprowadzeniu badań, był zakażony tym wirusem. W związku z tym starosta Piotr Babicki zdecydował o zwołaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym poinformowano o zaistniałej sytuacji i powziętych działaniach.
Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał już rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu starachowickiego, które najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj tj. 27 maja br. zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego. Określił w nim obszar skarżony ASF u dzików na terenie powiatu starachowickiego, obejmujący miejscowości na terenie gminy Brody.
W praktyce oznacza to obostrzeżenia dla gospodarstw hodowlanych, a także kół łowieckich.
W tej chwili najważniejsze jest powstrzymanie choroby przed dalszym rozprzestrzenianiem. Wprawdzie nie jest ona groźna dla ludzi, ale niesie ze sobą widmo poważnych strat ekonomicznych dla gospodarstw hodowlanych i firm zajmujących się przetwórstwem. O ile tych pierwszych nie ma w naszym powiecie za dużo, o tyle funkcjonuje duży podmiot zajmujący się przetwórstwem i prowadzący eksport na skalę europejską. Dlatego podjęto działania, by sytuacja ta nie odbiła się negatywnie na sferze ekonomicznej hodowców i przedsiębiorców.
W najbliższym czasie służby weterynaryjne będą prowadzić w lasach akcję poszukiwania padłych dzików. W przypadku natknięcia się na takie zwierzę należy natychmiast powiadomić służby.
Wszystkie informacje dotyczące zasad postępowania znajdziecie Państwo na stronie Powiatowego Lekarza Weterynarii. Do niego również należy kierować wszystkie pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry