Getting your Trinity Audio player ready...
|
Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029r. Wymiana nie dotyczy jednak ważnych dowodów osobistych. Natomiast każdy posiadacz dowodu osobistego, który będzie chciał posługiwać się dowodem z warstwą elektroniczną, będzie mógł wymienić bezpłatnie dowód jeszcze przed upływem ważności dotychczasowego dowodu. Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu, czyli nadal będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo, a także będzie uprawniał do przekraczania granic.
E-dowód zawiera te same dane co poprzedni dowód osobisty. Może posłużyć do: logowania się na portalach administracji publicznej np. ePUAP, podpisywania dokumentów elektronicznych korzystania z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach, komunikacji obywatela z administracją publiczną, służbą zdrowia, podmiotami komercyjnymi.
Nowa ustawa umożliwia zawieszenie e-dowodu na okres 14 dni . Obywatel który utracił kontrolę nad swoim dokumentem (zagubił), ale ma nadzieję, że go odnajdzie, będzie miał możliwość e-dowód zawiesić maksymalnie na 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeżeli dowód w tym czasie się odnajdzie, posiadacz dowodu ma możliwość cofnięcia zawieszenia dowodu i dowód będzie znów ważny. Zgłoszenia można dokonać w dowolnym urzędzie lub przez Internet.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, dowód osobisty dla dziecka niepełnoletniego będzie mógł odebrać również rodzic, który nie był wnioskodawcą.