Getting your Trinity Audio player ready...
|
Starachowice przygotowują się do świętowania 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne będą przypominać o niezwykłym jubileuszu. Obchody rozpoczną się już we wrześniu tego roku i potrwają do kolejnych Dni Starachowic na zakończenie wakacji 2024 roku.
– 400 lat od nadania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika to niezwykła data dla mieszkańców naszego miasta, ale również okazja do wielkiego świętowania w Starachowicach. To święto będzie trwało u nas cały rok, aż do września 2024 roku. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, organizacje, instytucje czy lokalnych przedsiębiorców do włączenia się w nasze jubileuszowe obchody. Chcemy, aby przez ten czas w każdym miesiącu nie brakowało imprez i wydarzeń, które będą przypominać wszystkim o jubileuszu – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas wtorkowej (6 czerwca br.) konferencji prasowej zapowiadającej zbliżające się obchody święta miasta.
Historia Starachowic rozpoczęła się czterysta lat temu. Przywilej rozpoczynający symbolicznie historię Wierzbnika i Starachowic został wydany przez króla Zygmunta III Wazę w dniu 16 stycznia 1624 roku. 11 lat później lokację, czyli osadzenie miasta potwierdził Władysław IV. Tak właśnie rozpoczyna się historia Starachowic i Wierzbnika, których wspólne i nierozerwalne dzieje nadały tożsamość grodu nad Kamienną.
Władze miasta przy współpracy z licznymi instytucjami oraz organizacjami zaplanowali program obchodów 400-lecia miasta w taki sposób, aby nie skupiać się na jednej dacie. Starachowiczanie będą mieli więc okazję do świętowania historii i tradycji naszego miasta przez 12 miesięcy. Jubileuszowa celebracja rozpocznie się podczas tegorocznych Dni Starachowic, które odbędą się w pierwszy weekend września. Obchody potrwają do września przyszłego roku.
– W każdym z 12 miesięcy od września do września zorganizujemy wspólnie z mieszkańcami co najmniej dwa główne wydarzenia. Niektóre z efektów obchodów rocznicy będziemy mogli zaobserwować jeszcze później. Wiąże się to głównie z planowanymi wydawnictwami – zapewnia koordynator obchodów Małgorzata Zatorska.
– Obchody potrwają więc tak naprawdę znacznie dłużej. Powstanie słownik biograficzny Starachowic, Historyczny album fotograficzny oraz Monografia Starachowic, która będzie pierwszym takim opracowaniem naukowym – dodaje prezydent Materek.
Jubileusz dla wszystkich
Starachowickie obchody 400-lecia mają być wydarzeniem łączącym różne grupy społeczne i różne grupy wiekowej. Jubileusz będzie świętem wszystkich mieszkańców. Przy organizacji wydarzeń współpracują zarówno ludzie kultury i sportu, jak i młodzież czy seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami.
– Zależało nam na tym, aby w przygotowania tych obchodów włączyć wszystkie grupy społeczne. Mamy liczne grono współpracowników i atrakcyjny harmonogram wydarzeń. W każdym miesiącu chcemy kierować jubileuszową ofertę do różnych grup społecznych. Przykładowo we wrześniu proponujemy jednocześnie festiwal młodzieżowy oraz Dzień Seniora. Każdy znajdzie coś dla siebie – przyznaje Marcin Gołębiowski, zastępca Prezydenta Miasta do spraw społecznych.
Efektem tych działań jest wpisanie do oficjalnego kalendarza jubileuszowego zarówno festiwalu młodzieżowego jak i festiwalu sportów dawnych oraz współczesnych. Szczególne obchody będzie miało również oficjalne otwarcie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Nie zabraknie również wydarzeń plenerowych jak, chociażby wystawy organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic oraz Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne. W przestrzeni miejskiej pojawi się również nowy mural prezentujący historyczną mapę Starachowic z oznaczonymi ważnymi akcentami i miejscami naszego miasta.
Ciekawą inicjatywą zaplanowaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy przedstawienie teatralne w czterech aktach pt. „Wierzbnickie Meżaliany”, czyli inscenizacja polsko-żydowskiego wesela.
– Sztuka uliczna o miłości i losach polskiej dziewczyny oraz żydowskiego chłopca to niezwykłe przedstawienie w kilku aktach. Pierwszy z nich zostanie zaprezentowany już w październiku tego roku – zapowiada Małgorzata Kiepas, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.
Gotowi na zmiany
– Symbolem łączącym wszystkie wydarzenia jest logotyp zaprojektowany i wykonany przez starachowickiego artystę Marcina Bondarowicza. Liczba 400 zapisana jest na tym logotypie w sposób szczególny jako symbol nowoczesności. W samym środku projektu znajduje się kropka w kolorze rudy żelaza, która od lat związana jest ze Starachowicami i przemysłem. Z kolei koło zębate symbolizuje przemysłowy potencjał miasta oraz otwartość na zmiany. Bowiem Starachowice jest gotowe na zmiany w przyszłości – podkreśla prezydent Materek.