Getting your Trinity Audio player ready...
|
W czwartek (21 kwietnia) w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się kolejna, druga już debata poświęcona kwestii wolontariatu. Organizatorami spotkania w ramach projektu „CUS – model integracji i realizacji usług społecznych” było starachowickie Centrum Usług Społecznych.
Przypomnijmy, czym w ogóle jest wolontariat. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – jest to ochotnicza (dobrowolna) praca na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych czy administracji publicznej wykonywana bez wynagrodzenia.
– Debata poświęcona była tematyce organizowania działań wolontariackich w zakresie działania organizacji sportowych, wydarzeń sportowych oraz wolontariatu szkolnego. Celem spotkania było omówienie utworzenia sprawnych struktur, które będą koordynować zadania związane z wolontariatem. Chcemy również motywować młodych ludzi do niesienia pomocy jako wolontariusze. Popularyzować tę metodę spędzania czasu wolnego – mówi p.o. Dyrektor Centrum Usług Społecznych Wioletta Grosicka
Pierwsza część debaty poświęcona była kwestiom wolontariatu szkolnego i sportowego. Przykłady dobrych praktyk takich działań przedstawiono podczas połączenia online z gośćmi z Lublina. Kolejne panele dotyczyły partnerstwa dla wolontariatu.
– Partnerstwo umożliwia budowanie wolontariatu długoterminowego. Dzięki połączeniu sił, zasobów i potencjałów następuje wymiana doświadczeń oraz budowanie silnej lokalnej społeczności, która poprzez swoje działania może wprowadzać innowacyjne rozwiązania wolontariackie – wyjaśnia Wiceprezes Fundacji ,,PEStka’’ Anna Górak
W kolejnej części debaty zaprezentowano aplikacje, które pomagają i ułatwiają organizację pracy wolontariatu. Omawiano szczegółowo zasady ich działania oraz pokazywano zastosowanie ich w praktyce. Przekazano również informację o konkursie pod nazwą ,,Lokalne Partnerstwo dla Wolontariatu – edycja 2022-2024’’ w ramach programu ,,Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030’’. Celem konkursu jest wybór Partnerów Lokalnych deklarujących realizację Programu na terenie min. jednego powiatu. Wnioskodawca może się ubiegać o dofinansowanie w wysokości do 156 000 zł (łączny budżet na trzy lata, maksymalnie do 52 000 zł/rocznie), a w ramach realizacji projektu nie ma konieczności wykazania wkładu własnego. Dotacja zostanie przyznana na realizację działań od kwietnia 2022 do grudnia 2024 roku. W ramach dotacji wybrany Partner zorganizuje aktywności zdefiniowane we wniosku konkursowym i adresowane do grup odbiorców określonych w Programie, w tym wolontariuszy, koordynatorów, organizatorów wolontariatu oraz otoczenia wolontariatu.
Po przerwie odbyła się dyskusja moderowana ,,Wolontariat rozproszony, czy zorganizowany’’ prowadzona przez Jacka Gralczyka – mentora rozwoju lokalnego. Zdaniem Zastępcy Prezydenta Marcina Gołębiowskiego – potrzebne są rozwiązania systemowe, poprzez utworzenie jednego centrum wolontariatu przy ścisłej współpracy instytucji miejskich, sektora pozarządowego oraz placówek oświatowych.
Kolejna debata o wolontariacie planowana jest w maju.
– Mam nadzieję, że zbudujemy fajną koalicję na rzecz wolontariatu w naszym mieście – podsumowała czwartkowe spotkanie Wioletta Grosicka.