Getting your Trinity Audio player ready...
|
Pomagają, zarażają dobrą energią, realizują siebie. Słowem pozytywnie zakręceni. I takie właśnie osoby wyszukuje co roku Kapituła Pozytywnie Zakręconych, która przyznała tym razem blisko czterdzieści takich wyróżnień. Podczas Gali Profilaktyki odebrali statuetki.
Zwykli-niezwykli – można tak o nich powiedzieć, bo choć nie robią może spektakularnych rzeczy, to swoją pracą czynią wiele dobrego, o czym normalnie mało się mówi.
Zakręcona dwudziestka
Sylwester Kiełek na przykład jest zakręcony na punkcie biegów. Ćwiczy codziennie, niezależnie od tego czy znajduje się w domu, czy … w Budapeszcie. Mało że sam dba o kondycję, to jeszcze zaraził tym całą rodzinę, a przy okazji kilkadziesiąt zupełnie obcych mu osób, które odnoszą już spore sukcesy, także na gruncie międzynarodowym.
Kojarzony głownie z „morsami” Jarek Warszawa dożywia najbardziej potrzebujących w Starachowicach. Charytatywnie dystrybuuje żywność. Pomógł już blisko 2 tysiącom osób.
Alfreda Kiełek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach, jak nikt opowiada bajki o bezpieczeństwie. Wniosła nieoceniony wkład w bicie rekordu w RKO. Jest przy tym niezmiernie życzliwa dla innych. Gdy w nowe miejsce przenosiła się Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, to pierwsze kwiatki dostała od niej. Anna Bujnowska i Ewa Figarska, które działają w Stowarzyszeniu Bezpieczny Powiat Starachowicki, wkładają w w tę pracę całe swe serce, jak podczas akcji Szlachetna Paczka. Mirosław Niekłań, wcześniej prezes „Sokoła”, a dziś wiceprezes Juventy Starachowice – był głównym pomysłodawcą, a później także organizatorem turniejów Sokół Cup, a przy tym głośnym piewcą idei fair play wśród młodych. O zawodnikach wie prawie wszystko, dbał zawsze o ich umysły, ale też o brzuchy. Wioletta Sobieraj, która pracuje jako kustosz w muzeum, ma głowę pełną pomysłów i to tych dobrych. Potrafi też czerpać z nich satysfakcję. Bartosz Manicz, angażuje się w organizację kampanii Piłka Fair Play, ale też w wiele przeróżnych imprez, nie tylko w ramach swej pracy w Radiu Eska, ale również prywatnie.
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego – Elżbieta Kowalczyk, każdą chwilę poświęca innym. Działa aktywnie na rzecz osób niepełnosprawnych. Była też głównym inicjatorem Szlachetnej Paczki w Starachowicach, a przy tym także wolontariuszką, do tego założycielką i członkiem Akademii Piłkarskiej, która trenuje młodych piłkarzy. Wspierała też finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na której wylicytowała dla dzieci urząd starosty, a teraz marzy o zorganizowaniu u nas olimpiady specjalnej i – znając jej zapał – pewnie się uda.
Agnieszka Lasek-Piwarska i Lidia Pokuszyńska z Młodzieżowego Domu Kultury poprzez kulturę alternatywną próbują wnieść trochę koloru do codzienności. Izabela Wałęga działa aktywnie na rzecz środowiska niepełnosprawnych. Marta Majkusiak, prezes Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie Przystań, robi wiele dobrego dla ofiar przemocy. Policja nie byłaby w stanie przyjść im z pomocą, gdyby nie pani Marta i prowadzona przez nią organizacja. Jolanta Korzeniowska to dobra dusza Polskiego Czerwona Krzyża, która pomogła już w wielu inicjatywach, m.in. Jarkowi Warszawie, kiedy z tak dużym trudem rozpoczynał swe akcje. Krzysztof Kasprzyk, nazywany przez wszystkich „Krystkiem” całym swym sercem poświęca się uczniom, organizując rajdy oraz wycieczki, na których realizuje się jako przewodnik, ale i nauczyciel.
Marzena Hartung niesie pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, organizuje paczki dla swoich sąsiadów i udziela się w pracy świetlicy środowiskowej. Wojciech Jędrasik i Małgorzata Szustak, pracujący w Urzędzie Miasta, emanują dobrą energią, stwarzając właściwy klimat do pomocy potrzebującym. Andrzej Heba (Straż Miejska) czyli wschodząca gwiazda profilaktyki, jak powiedziała o nim Elżbieta Pryciak, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki, pogadankami dla dzieci zajmuje się w ramach swych obowiązków, ale często wychodzi też poza nie, dając dość dużo z siebie. Ma świeże spojrzenie, głowę pełną pomysłów i mnóstwo chęci. I wreszcie Wioletta Miller – Stępień, dyrektor Gimnazjum nr 2, która angażuje się w pracę wolontariacką, działalność charytatywną, Szlachetną Paczkę i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To właśnie oni otrzymali w tym roku indywidualne wyróżnienia Pozytywnie Zakręconych.
Grupowo i młodzieżowo
Kapituła przyznała też cztery grupowe nagrody: Harcerskiej Grupie Ratownicza „Starachowice” z Tomaszem Łebkiem na czele, która więcej robi niż mówi, powstałej niedawno Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego, która zabezpieczała już wiele miejscowych imprez, jak choćby ostatnio Orszak Trzech Króli, Szkole Języków Obcych „ETON” Starachowice, która począwszy od Dni Europejskich zaangażowała się w profilaktykę i wreszcie Zespołowi Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach, z dyrektor Agnieszką Wybraniec na czele, która nie tylko jest menadżerem, ale dostrzega także potrzebę niesienia pomocy innym. Rok temu prosto ze studniówki, wydawała posiłki na WOŚP-ie. Bo tacy są zakręceni… bardzo pomocni i wielkoduszni. Takie przymioty ma również młodzież, której przyznano czternaście aż statuetek. Trzy powędrowały do druhów 38 SDH. Kamil Kopciał i Kinga Motyka dostali je natomiast za działalność w drużynie i pracę środowiskową. Często można ich spotkać podczas różnych festynów, przy ściankach wspinaczkowych albo paintballu. Z kolei Dawid Kaczmarski dał się poznać ze swoich umiejętności ratowniczych podczas Wojewódzkich Zawodów Ratowniczych.
Paulina Łucka z III LO, która była czwartą laureatką, jest znakomitym liderem. Wszędzie jej pełno. Realizuje się w pracy wolontariackiej i zbiórkach żywności. Podobnie zresztą, jak uczęszczający do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1: Ola Wzorek i Piotr Dudzic. Ola, kształcąc się na technika ekonomistę, realizuje mundurową innowację pedagogiczną. Z powodzeniem szefuje kompanii honorowej i zarządza grupą chłopaków. Piotrek natomiast wyróżnia się w działaniu na rzecz innych. Ma talent wokalny. Potrafi też grać, co widać podczas jego odwiedzin w Domu Pomocy Społecznej czy domach dziecka, gdzie pojawia się z Caritasem.
Na wyróżnienie zasłużyli także uczniowie ZSZ nr 2 w Starachowicach: Monika Marzec, Klaudia Mundzik, Mateusz Jaśkiewicz, Ola Rzeszutek, Angelika Warwas i Agnieszka Pastuszka, którzy działają z sukcesem w grupie wolontariackiej. Są kreatywni, mają wiele ciekawych pomysłów, a przy tym ciepła i życzliwości. Mimo że chodzą do różnych klas, łączy ich wspólna pasja czyli muzyka, która pozwala nieść radość innym.
Maciej Cybulski z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach ma znakomity zmysł manualny, od lat pasjonuje się origami, a ostatnio wygrał nawet konkurs na szopkę, którą wykonał tą właśnie techniką. Z kolei Kamila Piwnik z tej samej szkoły, dała się poznać jako aktywna wolontariuszka, uczestniczyła w wielu zbiórkach żywności. Bierze też czynny udział w pracach samorządu szkolnego, a po godzinach stanowi trzon zespołu wokalnego swej szkoły.
Każdy z blisko czterdziestu laureatów jest zgoła inny i w każdym, co podkreślała wiceprezydent Małgorzata Szlęzak, drzemią duże pokłady dobrej energii, która udziela się innym. Za to ich zakręcenie w działaniu dziękował im podczas Gali starosta Andrzej Matynia, który był bardzo dumny, że może współpracować na co dzień z takimi ludźmi.