Getting your Trinity Audio player ready...
|
Podsumowanie działalności za 2022 rok było głównym tematem zebrania Stowarzyszenia na rzecz odnowy Zabytków Parafii świętego Leonarda, które odbyło się w środę 8 lutego.
W zebraniu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia z prezes Stowarzyszenia Anną Kawalec oraz wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe z działalności Stowarzyszenia na rzecz odnowy Zabytków Parafii świętego Leonarda w 2022 roku przestawiła prezes Anna Kawalec. Sprawozdania zostały przyjęte jednogłośnie. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Dorota Szot przedstawiła wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia. Za udzieleniem absolutorium byli wszyscy członkowie stowarzyszenia. Za pozytywną ocenę pracy Zarządu Stowarzyszenia podziękowała prezes Anna Kawalec.
Podczas zebrania jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie odwołania Joanny Stępień z funkcji wiceprzewodniczącej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia w związku z jej rezygnacją z członkostwa w stowarzyszeniu. Członkiem Komisji Rewizyjnej została Milena Jaworska. Członkom stowarzyszenia na czele z prezes Anną Kawalec za dotychczasową pracę podziękował wójt Mirosław Seweryn, który życzył realizacji wielu inicjatyw w 2023 roku. Stowarzyszenie na rzecz odnowy Zabytków Parafii świętego Leonarda od wielu lat organizuje kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków na starym cmentarzu parafialnym w Mircu. Z pieniędzy uzyskanych podczas zbiórek prowadzonych co roku w okresie Wszystkich Świętych do końca 2022 roku odnowiono: trzy żeliwne krzyże, jedną płytę nagrobną, siedem nagrobków oraz figurę Chrystusa Frasobliwego. Ostatnim dziełem stowarzyszenia był odrestaurowany w październiku 2022 rok nagrobek Adama Ćwiklińskiego proboszcza tutejszej parafii z roku 1915. W 2021 roku został odnowiony nagrobek Józefa Hollaka z 1876r. znajdujący się przy wejściu na cmentarz po lewej stronie. W 2020 roku odnowiony został nagrobek z połowy XIX wieku zwieńczony figurą Chrystusa Frasobliwego, którego fundatorem był Benedikt Kolvdzki (Benedykt Kołudzki). W 2019 roku renowacji poddano kamienny nagrobek Ludwika Prendowskiego z 1862 roku. Także w 2019 roku odnowione zostały trzy żeliwne krzyże. Koszt ich konserwacji został pokryty ze środków z kwesty w 2018 roku oraz z dotacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. W 2018 roku odnowiono płytę nagrobną Emilii Krauze w zachodniej części cmentarza na końcu alejki biegnącej wzdłuż muru cmentarnego. W 2017 roku odnowiono nagrobek ks. proboszcza Mikołaja Stachowskiego, który znajduje się na cmentarnym wzniesieniu obok figurki Chrystusa Frasobliwego.
W 2016 roku renowacji poddano nagrobek księdza Józefa Postka, który znajduje się w centralnej części cmentarza tuż przy głównej alei.