Getting your Trinity Audio player ready...
|
Wykonawca budowy wiaduktu w Starachowicach Zachodnich wybrany, umowa została podpisana, a w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że nasyp wiaduktu będzie przebiegał w odległości jednego metra od kamienicy przy ulicy Hutniczej 8.
Budynek znajduje się w zasobach Gminy Starachowice, dlatego zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, czy jest to prawdą, a jeśli tak, to czy pozostawienie tego budynku ma sens, a tym bardziej przeznaczanie funduszy na projekt remontu i jego późniejszą realizację? Dopytaliśmy również, w jakiej wysokości zabezpieczoną kwotę ma miasto na wykonanie projektu remontu tego budynku oraz, jaki jest szacunkowy koszt remontu tej kamienicy? Zapytaliśmy również, o to, ile jest mieszkań w tym budynku; a także, ile rodzin podjęło decyzję o opuszczeniu kamienicy.
– Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Zarząd Dróg Powiatowych w korespondencji kierowanej do Urzędu Miejskiego w Starachowicach, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji budowy wiaduktu nie przewiduje negatywnego wpływu tej budowli na sąsiednie budynki mieszkalne, tzn. nie ma wyznaczonych obszarów ograniczonego użytkowania. W otoczeniu wiaduktu mają powstać ekrany akustyczne, które wyciszą ewentualną uciążliwość związaną z nadmiernym hałasem. Nasyp wiaduktu ma być zlokalizowany w odległości ok. 5 metrów od budynku, przez co zamieszkiwanie w budynku jest jak najbardziej możliwe – informuje rzecznik prasowy magistratu, Leszek Kowalski. – Budynek przy ul. Hutniczej 8 jest uwzględniony w gminnej ewidencji zabytków. Obecnie znajduje się w nim 10 lokali mieszkalnych. Nadmienić należy, iż potrzeby mieszkaniowe gminy Starachowice są duże. Obecnie najmem lokalu z zasobów gminnych zainteresowanych jest przeszło 400 rodzin, które spełniają warunki ubiegania się o tego rodzaju wsparcie ze strony gminy. Ponadto gmina zobowiązana jest do realizacji sądowych wyroków eksmisyjnych, których liczba na dzisiaj wynosi 86 wyroków. Gmina posiada też w swoim zasobie mieszkaniowym budynki, które z uwagi na stan techniczny nie nadają się do remontu, jak np. drewniane budynki przy ul. Bugaj. Dlatego działania związane z zachowaniem budynku przy ul. Hutniczej 8 są uzasadnione.
Jak dodaje rzecznik, środki finansowe na termomodernizację budynku pozyskane zostaną z Banku Gospodarstwa Krajowego, który w takich sytuacjach dofinansowuje inwestycję w ok. 80 procent.
– W ramach termomodernizacji zmieniony zostanie m.in. system ogrzewania budynku z piecowego na ogrzewanie z sieci. Ponadto przebudowa budynku pozwoli na pozyskanie większej liczby mieszkań – wyjaśnia Leszek Kowalski. – Obecnie trwa procedura zawarcia umowy z Wykonawcą, który wykona dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy, rozbudowy i termomodernizacji budynku przy ul. Hutniczej 8, pozwalającą na określenie kosztów tej inwestycji. Koszt dokumentacji wyniesie 116.087,40 złotych brutto.