OBSERWUJĄ MIASTO CAŁĄ DOBĘ

Getting your Trinity Audio player ready...

Centrum Monitoringu działa nie w KPP a w Straży Miejskiej. Dzięki modernizacji i wymianie systemu operacyjnego, może pracować nieprzerwanie 24 godzin na dobę, przez siedem dni w tygodniu.
Zakończyły się przenosiny Centrum Monitoringu z policji do Straży Miejskiej, a było to jedno z zadań finansowanych ze środków ministerialnych w ramach projektu „Starachowice – bezpieczne w praktyce”, na który miasto dostało 100 tys. zł dofinansowania.
– W tej chwili mamy już zapewnioną 24 – godzinną obsługę przez siedem dni w tygodniu. Sprawują ją doświadczeni funkcjonariusze z kilkunastoletnim stażem w naszej komendzie – powiedział GAZECIE Waldemar Jakubowski, komendant Straży Miejskiej w Starachowicach.
System, który działa w Starachowicach od 2008 roku, opiera się na 16 kamerach. Dotychczas była to maksymalna ilość, jaka mogła być podłączona. Po jego modernizacji może być śmiało rozbudowywany o nowe kamery, różnych marek i producentów, z czym wcześniej był duży problem. Dzięki większej niż dotąd pojemności macierzy można będzie przechowywać nagrania przez dwa miesiące.
Projekt przewidywał też zmianę lokalizacji dotychczasowych urządzeń. Chodziło o dwie kamery. Jedną znajdującą się na markecie Tesco, która przeniesiona została na budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, i drugą znajdującą się na SCK-u, która monitoruje dzisiaj skrzyżowanie ulicy Radomskiej z ulicą Konstytucji 3 Maja.
– Dzięki temu mamy pod obserwacją osiedle Żeromskiego i duże fragmenty ulic: Radomskiej i Konstytucji, gdzie jeszcze niedawno było to niemożliwe – stwierdził komendant.
W planach jest także zamontowanie na stałe kamery mobilnej w rejonie skrzyżowania ulicy Kościelnej i Słonecznej, co – jak uważa komendant – powinno rozwiązać dotychczasowe problemy z zakłócaniem porządku, dewastacją przystanków czy spożywaniem tam alkoholu. Pojawiła się też propozycja zmiany lokalizacji kamery w Rynku. W tej chwili znajduje się ona na budynku Delikatesów, vis`a vis toalety, obejmując swoim zasięgiem jedynie ulicą Krótką i Rynek.
– Chcemy przenieść ją bliżej centrum na oświetlenie uliczne, żeby dawała nam obraz tego, co dzieje się w Rynku, na ulicy Krętej, odcinku ulicy Kościelnej i dojściu do Galerii Kamienna – powiedział komendant, który chciałby wyposażyć ją dodatkowo w urządzenie nagłaśniające, takie jak przy fontannie. Mogłoby ono służyć do nadawania krótkich komunikatów, zarówno podczas imprez masowych, jak i na co dzień, informując kierowców o zakazie parkowania na ścieżkach rowerowych. Ale to, jak dodaje, uzależnione jest od środków w budżecie. Jeśli znajdą się tylko na to pieniądze, nie będzie problemów z realizacją.
Pewne jest za to pojawienie się siedmiu nowych kamer w rejonie ulic: Kopalnianej, Granicznej, Majówka i Leśna, które mogłyby dozorować istniejący tam kompleks boisk. Zakup urządzeń sfinansowany zostanie ze środków budżetu obywatelskiego, a spotkał się z dużym zadowoleniem mieszkańców, którzy nie mogli sobie poradzić z wandalami i pijącymi pod chmurką.
Dzięki połączeniu centrum ze stanowiskiem dyżurnego, na którym funkcjonariusze całodobowo i natychmiastowo zapewniają już dostęp do radiostacji i syren alarmowych, Straż Miejska uzyskała natychmiastowy nadzór wizyjny i może już szybciej reagować w razie sytuacji nadzwyczajnych. Ma również możliwość całodobowego odbierania interwencji telefonicznych, w razie awarii, czy zerwanych linii energetycznych oraz zalewania posesji – powiedział komendant.
Z roku na rok zwiększa się liczba zdarzeń rejestrowanych przez monitoring. O ile w roku 2013 było ich 704, o tyle w roku ubiegłym odnotowano już 1112, co świadczy chyba najlepiej o potrzebie inwestowania w system i rozbudowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *