Getting your Trinity Audio player ready...
|
W pierwszych dniach czerwca w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki odbyło się I Forum Rad Seniorów Województwa Świętokrzyskiego. Do naszego powiatu zjechali przedstawiciele seniorów z całego województwa, by rozmawiać o roli rad seniorów w umocowaniu prawnym w strukturach miast i kraju.
Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia, które miało miejsce 2 czerwca br., była Starachowicka Rada Seniorów, a partnerami: Kielecko-Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Powiatowa Spółdzielnia Socjalna „Integracja”.
– Chcieliśmy przekazać swoje doświadczenia innym i zachęcić ich do tworzenia rad seniorów tam, gdzie ich nie ma – mówił Mirosław Gołuchowski, podkreślając, że Rady Seniorów spełniają bardzo ważną rolę społeczną. – Są partnerami do rozmów z włodarzami. Jeśli ktoś uważa, że Rady Seniorów stanowią przeszkodę, jest w wielkim błędzie. Służymy radą i wsparciem. W naszych szeregach są ludzie, którzy pracowali w różnych profesjach. Mamy ogromne doświadczenie życiowe i zasób wiedzy, którymi chcemy się dzielić – dodał przewodniczący Starachowickiej Rady Seniorów.
I tak to działa w Starachowicach, co potwierdził prezydent miasta Marek Materek.
– To dzięki Starachowickiej Radzie Seniorów, osoby starsze na powrót mają swój wkład w życie w lokalnej społeczności – mówił prezydent.
Starachowicka Rada Seniorów jest najstarszą w województwie i jedną z najstarszych, działających w Polsce. Była drugą, tuż po Uniwersytecie Trzeciego Wieku, oddolną inicjatywą seniorów. W jej utworzeniu uczestniczył także starosta powiatu Piotr Ambroszczyk, wówczas jeszcze pracownik Urzędu Miejskiego.
– Zdecydowaliśmy, że nie będziemy patrzeć na seniorów jak na problem, tylko potencjał, który należy wykorzystać, by zmienić oblicze polityki senioralnej w mieście. Dlatego utworzyliśmy najpierw Dzienny Dom Seniora Manhattan, a później kolejne ogniwa – Klub Seniorów Niezapominajka, Centrum Inicjatyw Senioralnych, kawiarenkę internetową i wiele innych, które zazębiając się, dzisiaj tworzą politykę senioralną. Wszystko to dzięki przychylności samorządu i ogromnej potrzebie wśród seniorów – podkreślał starosta, który mówił na forum o zaletach i wpływie na środowisko lokalne rad seniorów.
W roli prelegentów wystąpili też: zastępca prezydenta Starachowic ds. społecznych Marcin Gołębiowski, dyrektor Centrum Usług Społecznych Wioletta Grosicka, jej zastępca Aneta Gołębska oraz Mirosław Głuchowski.
Rozmawiano m.in. o roli rad seniorów w umocowaniu prawnym w strukturach miast i kraju, historii powstania Starachowickiej Rady Seniorów, współpracy z instytucjami i organizacjami na terenie miasta, a także działaniach Centrum Usług Społecznych w kontekście seniorów. Zaprezentowano także dorobek starachowickich klubów seniora. Druga część Forum miała charakter mniej formalny. Uczestnicy zwiedzali Muzeum Przyrody i Techniki, następnie podczas przejazdu autokarem poznawali inwestycje miejskie oraz tereny rewitalizowane.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk senioralnych z całego regionu, w tym także z miast, w których obecnie nie ma rad seniorów.
– Liczymy, że będziemy zachętą dla innych, aby podjęli odważne decyzje. Bo rady seniorów mają potencjał – mówił Mirosław Głuchowski.
Pierwszy krok został już uczyniony. Podczas forum podpisano list intencyjny w sprawie podjęcia współpracy między radami seniorów. Dokument parafowali przedstawiciele wszystkich uczestniczących w forum organizacji: Kieleckiej Rady Seniorów; Rady Seniorów Powiatu Skarżyskiego; Gminnej Rady Seniorów w Pińczowie; Rady Seniorów Gminy Jędrzejów; Rady Seniorów w Suchedniowie; Rady Seniorów Miasta i Gminy Połaniec; Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim; Starachowickiej Rady Seniorów; Starachowickich Klubów i Stowarzyszeń Senioralnych („Manhattan”, „Złota Majówka”, „Niezapominajka”, „Jarzębinka”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Dzienny Dom „Senior+”, Alternatywny Klub Seniora, Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Leśne Kotyzka, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Niepełnosprawni Plus”) i Powiatowej Spółdzielni Socjalnej „Integracja”.