Getting your Trinity Audio player ready...
|
Uchwałą Rady Miejskiej, która została podjęta we wrześniu 2023 roku, Starachowice dołączyły do miast, które w ramach „programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” dofinansują swoim mieszkańcom in vitro.
Powiat starachowicki obejmuje 5 gmin: Starachowice, Wąchock, Pawłów, Mirzec i Brody. Już podczas zbiórki podpisów poparcia pod starachowickim programem, wolontariusze słyszeli pytanie, czy z metody będą mogli skorzystać również mieszkańcy całego powiatu. Dlatego Stowarzyszenie „Wrażliwi Społecznie” złożyło do Zarządu Powiatu Starachowickiego petycję w sprawie podjęcia działań organizacyjno-finansowych w zakresie opracowania programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców powiatu starachowickiego na lata 2024 – 2026 oraz zabezpieczenie środków finansowych w projekcie budżetu powiatu na realizację niniejszego programu.
Jeśli tak by się stało, to nie tylko pary ze Starachowic mogłyby uzyskać dofinansowanie, ale także te z ościennych gmin.
– Warto podkreślić, że metoda in vitro jest zgodna z polskim prawodawstwem z tytułu ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności. Dla powiatu starachowickiego korzystną sytuacją jest posiadanie dobrej bazy medycznej w postaci PZOZ, który już został zaangażowany do programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Starachowic. Zakładając ujęcie takiej samej ilość par w programie powiatowym, jaka jest w programie miasta Starachowice (25 par), to łączna ilość potencjalnie zakwalifikowanych do pozaustrojowego leczenia niepłodności par mogłaby wynieść 50. Programy polityki zdrowotnej w treści objętej petycją nie są novum dla powiatów, skoro rzeczony program posiadają powiaty zduńskowolski, kłodzki, czy olkuski. Warto sprawić dużo szczęścia dla par z powiatu starachowickiego, dla których nieopisaną radością byłyby długo oczekiwane narodziny dziecka – mówił podczas wtorkowej (10 października br.) konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Paweł Lewkowicz, dodając, że poparcie dla rzeczonej petycji wyraziło także Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w Starachowicach „Nasze Miasto”.
– In vitro, to medycyna. Metoda, która jest cały czas rozwijana. Metoda jest dosyć droga, jak na polskie warunki. Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Młodzi ludzie najpierw próbują zdobyć jakiś statut, mieszkanie, a potem planują posiadanie dzieci. I wtedy zaczyna się problem. Nie można stygmatyzować metody in vitro, która jest dobrodziejstwem cywilizacyjnym i która zwiększa dzietność – podkreślił ginekolog, dr Andrzej Skrętek.
Stowarzyszenie „Wrażliwi Społecznie” złożyło także wniosek do przewodniczącej Rady Powiatu o ujęcie w porządku październikowych obrad sesji tematyki programu wraz z podjęciem uchwały intencyjnej lub pozytywnej opinii/stanowiska w zakresie rozpoczęcia działań na rzecz posiadania ww. programu.