Getting your Trinity Audio player ready...
|
Od 1 listopada br. weszła w życie nowa forma świadczenia pomocy społecznej, jaką są usługi sąsiedzkie. Zakłada ona wynagradzanie przez gminę osób, które zdecydują się świadczyć drobną pomoc, jak zrobienie zakupów, czy domowe porządki, ludziom mieszkającym samotnie w ich najbliższym otoczeniu. Wdrożenie tego rozwiązania nie jest obowiązkowe, zależy od decyzji samorządu. Zapytaliśmy, czy w Starachowicach mogłoby zostać wprowadzone.
Kierując to pytanie do Urzędu Miejskiego w Starachowicach zwróciliśmy uwagę na fakt, że rząd teoretycznie przewidział finanse dla samorządów zainteresowanym tą nową formą wsparcia socjalnego. Jak bowiem czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „gminy, które zdecydują się na realizację usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich będą miały możliwość w roku 2024 pozyskać dodatkowe środki finansowe na ich realizację w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów”.
Odpowiedzi udzielił nam Leszek Kowalski, rzecznik UM w Starachowicach.
– Usługi sąsiedzkie są nową formą świadczenia pomocy społecznej, która została wprowadzona na mocy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Świadczenie usług sąsiedzkich jako formy usług opiekuńczych jest nową możliwością gmin, wprowadzenie tej formy podyktowane było niedostosowaniem oferty usługowej do obecnych potrzeb oraz ograniczeniem zasobów kadry opiekuńczej w wielu gminach. Zgodnie z uchwaloną ustawą usługi sąsiedzkie są formą wsparcia świadczoną przez osoby blisko mieszkające, które wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę. W przypadku realizacji przez gminę usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich, Rada Gminy określa w drodze uchwały, jak świadczone będą usługi sąsiedzkie i ile będzie kosztowało ich prowadzenie. Usługi sąsiedzkie opłacane będą przez gminy i to zadaniem Rady Gminy będzie uchwalenie zasad, na których będą one się odbywały, także pod kątem finansowym. Centrum Usług Społecznych realizujące usługi opiekuńcze w Gminie Starachowice nie zaplanowało wprowadzenia sąsiedzkich usług opiekuńczych w roku 2024 z kilku względów:
– usługi opiekuńcze oferowane i realizowane przez CUS, świadczone przez wykwalifikowane opiekunki są obecnie świadczone w wymiarze zaspokajającym zgłaszane potrzeby mieszkańców;
– CUS świadczy ponadto usługi asystencji osobistej osób niepełnosprawnych, usługi przewozu taksówką CUS, usługi mobilne: gospodarczo-porządkowe, psychologa, fizjoterapeuty, które są świadczeniami uzupełniającymi dla usług opiekuńczych, a Gmina Starachowice będzie wnioskowała o środki unijne w zakresie dalszej realizacji tych usług;
– wprowadzenie sąsiedzkich usług opiekuńczych wiąże się z organizacją nowej formy wsparcia w ramach środków własnych gminy, a co za tym idzie z dużymi kosztami po stronie gminy.
Jak informuje Wioletta Grosicka, p.o. dyrektora CUS, Program „Korpus Wsparcia Seniorów” przewiduje dotację w zakresie wydatków związanych z organizacją pomocy sąsiedzkiej w tym m.in.: środki ochrony osobistej, zwrot kosztów dojazdu do seniorów lub dowozu seniorów wykonywanych przez wolontariuszy. Oczywiście w przypadku możliwości pozyskania środków zewnętrznych na kompleksową organizację i realizację usługi pomocy sąsiedzkiej, CUS przeprowadzi odpowiednią diagnozę potrzeb w tym zakresie.