Getting your Trinity Audio player ready...
|
Wspólnota Anonimowych Alkoholików to ofiary nałogu, które wspierają się nawzajem w walce o radykalne zerwanie z piciem. Działają również w Starachowicach oraz w pobliskim Wąchocku. Szczegóły w artykule. A za tydzień jedna z historii trzeźwiejącego alkoholika, zdeterminowanego, by znów powrócić do normalnego życia.
Początki Wspólnoty Anonimowych Alkoholików sięgają pierwszej połowy XX wieku. W USA dwóch alkoholików zauważyło, że dzielenie się doświadczeniem w pokonywaniu problemów związanych z utrzymaniem abstynencji prowadzi do zachowania trzeźwości. Zbierając doświadczenie i opracowując program 12 Kroków stworzyli grupę samopomocową, która rozprzestrzeniła się na całym świecie. W Polsce pierwsze informacje o Anonimowych Alkoholikach datowane są na lata pięćdziesiąte XX w. Pierwsze grupy powstały 1974 roku w Poznaniu. Trzeba podkreślić, że Anonimowi Alkoholicy nie są organizacją, nie rejestrują uczestników. Wspólnota skupia się na jednym celu – nieść posłannictwo innym chorym o wspólnym życiu w trzeźwości. Dokładnie to tłumaczy preambuła AA.
„Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera, ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu”.
Trzeźwi alkoholicy spotykają się cyklicznie na spotkaniach w większości wypadków trwających dwie godziny. Dzielą się doświadczeniem w radzeniu sobie z chorobą. Każdy miting ma swój temat wybrany przez uczestników. Fundamentem spotkań jest zachowanie anonimowości, czyli nie informowanie, kto uczestniczy w mitingach i co mówi. Również nie oceniamy, nie krytykujemy, nie doradzamy, jedynie dzielimy się swoim doświadczeniem w chorobie. Sposób zdrowienia opiera się na programie nazwanym 12 Kroków. To w nim opisane są kolejne etapy wyjścia z uzależnienia. Powstał on na podstawie doświadczenia wielu chorych, które zostały spisane w książce „Anonimowi Alkoholicy”. Publikacja ta jest dostępna w internecie oraz w bibliotekach w Starachowicach i Wąchocku.
Na stronie https://spis.aa.org.pl/ można uzyskać informacje, gdzie odbywają się mitingi. W Starachowicach spotykamy się w dwóch miejscach. Grupa AA Przyjaciele ma mitingi w kościele przy al. Najświętszej Marii Panny w Starachowice we wtorki o godzinie 18: 00 i w niedziele o godzinie 9:30. Grupa AA Promyk spotyka się w kościele przy ul. Jana Pawła II w czwartki o godzinie 17: 00 Spotykamy się również w nieodległym Wąchocku w niedziele o godzinie 16: 00 w klasztorze cystersów przy ul. Kościelnej.