Getting your Trinity Audio player ready...
|
Tak wysoko w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” Gmina Mirzec nie była jeszcze nigdy. W rankingu finansowym kadencji 2018 – 2023 Gmina Mirzec zajęła szóste miejsce w Polsce, poprawiając poprzednią lokatę aż o 655 pozycji!
Gmina Mirzec została doceniona przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” za doskonały wynik finansowy kadencji 2018 – 2023. Niebagatelny wpływ na uzyskanie szóstej w Polsce lokaty miały liczne inwestycje. Na zdjęciu zbiornik wodny wybudowany w ramach rewitalizacji centrum Mirca – największej i najdroższej inwestycji w historii mirzeckiego samorządu / fot. UG Mirzec
Na ten bardzo dobry wynik wpływ mają liczne inwestycje prowadzone sukcesywnie od kilku lat w różnych dziedzinach życia w każdym z sołectw gminy. Zdecydowana większość z nich realizowana jest przy udziale unijnych i rządowych dofinansowań.
W ciągu ostatnich ośmiu lat łączne nakłady inwestycyjne wyniosły niebagatelne 138 607 591 złotych. Ogromna część tej kwoty, bo aż 91 368 585 złotych, to pieniądze pozyskane z różnych instytucji krajowych oraz unijnych. Gmina Mirzec położyła ogromny nacisk na stworzenie dobrych warunków rozwoju dla każdej grupy mieszkańców, z sukcesami sięgając po pieniądze zewnętrzne na działania z zakresu drogownictwa, ochrony środowiska, oświaty, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, opieki społecznej, kultury, sportu, oferty dla seniorów i młodzieży.
Niedawno zakończyły się prace przy największej i najdroższej inwestycji w historii gminy, czyli rewitalizacji centrum Mirca. Za kwotę ponad 22,7 miliona złotych powstało estetyczne i nowoczesne miejsce wypoczynku i integracji. Blisko 18,9 miliona złotych to pieniądze pozyskane: unijne i rządowe. Oficjalne przekazanie inwestycji do użytkowania odbędzie się w pierwszy dzień wiosny 21 marca 2024 roku.
Wyremontowano, rozbudowano lub przebudowano ponad 36 kilometrów dróg gminnych, powiatowych i dojazdowych do gruntów rolnych za ponad 28,8 miliona złotych. W ramach konserwacji urządzeń melioracyjnych odbudowano blisko 50 kilometrów rowów melioracyjnych za ponad 800 000 złotych.
Rozbudowano sieć kanalizacyjną o dodatkowe 11 kilometrów za ponad 8,8 miliona złotych. Obecnie długość sieci kanalizacyjnej w gminie to ponad 109 kilometrów, co daje możliwość wykonania 1765 przyłączy. Dodatkowo wybudowano 97 przydomowych oczyszczalni ścieków.
Za blisko 3 miliony złotych zmodernizowano system oświetlenia ulicznego w gminie, dzięki czemu lampy mogą świecić przez całą noc, ponieważ pobór energii spadł o ponad 50%.
W ramach poprawy bezpieczeństwa za 8,5 miliona złotych wyremontowano strażnice Ochotniczych Straży Pożarnych w każdej miejscowości, a do sześciu jednostek OSP trafiły nowe samochody strażackie. Blisko milion złotych przeznaczono na budowę bezpiecznych przejść dla pieszych; do Mirca wrócił Posterunek Policji, rozbudowano system monitoringu gminnego.
Wyremontowano wszystkie gminne szkoły, wybudowano dwie sale gimnastyczne oraz sześć boisk za ponad 16,6 miliona złotych. Powstał klub Dziecięcy „Bączek”, Placówka Wsparcia Dziennego, w trakcie budowy jest żłobek i przedszkole w Gadce o łącznej wartości ponad 10 milinów złotych. W Jagodnem i Mircu utworzone zostały trzy nowe oddziały przedszkolne. Do wszystkich szkół trafiły nowe komputery i pomoce dydaktyczne za łączną kwotę blisko 12 milionów złotych. Zmodernizowano kuchnie i stołówki w Mircu, Tychowie Starym oraz Jagodnem. W 2024 roku ruszy budowa kolejnej sali gimnastycznej – tym razem przy szkole w Osinach.
W ramach poprawy opieki zdrowotnej wyremontowano Ośrodek Zdrowia, dobudowano windę i duży parking, utworzono Ośrodek Rehabilitacji Ambulatoryjnej i Poradnię Kardiologiczną. Znacząco zwiększyła się liczba przyjmujących lekarzy. W Ośrodku Zdrowia w Jagodnem od lutego 2024 roku znów działa gabinet stomatologiczny.
Utworzony został Klub Senior+, prężnie działa Młodzieżowa Rada Gminy Mirzec. Uruchomiono cztery linie komunikacyjne umożliwiające dojazd do Starachowic. Gmina prowadzi także działania wspierające mieszkańców, jak organizowanie pomocy żywnościowej, wypłaty dodatków, odbiór wyrobów zawierających azbest, częściowa refundacja kosztów sterylizacji i kastracji psów i kotów, a także działania na rzecz rozwoju sportu i kultury.