Getting your Trinity Audio player ready...
|
Czy polskie miasta są gotowe na obronę ludności cywilnej, mienia i ewentualną ewakuację z zagrożonego terenu? To pytanie nurtuje osoby zajmujące się tą tematyką obronności i wojskowości. Inspiracją do skierowania tego zapytania do starachowickiego magistratu była wypowiedź szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka Kamysza podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych władz z Małopolski. Minister mówiąc o roli samorządów, podkreślił, że jest on potrzebny do m.in. „zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, a obrona cywilna i ochrona ludności należą do zadań rządu i samorządu”.
Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Starachowicach prośbą o udzielenie informacji publicznej dotyczącej tego: kiedy samorząd Gminy Starachowice opracował plany ewakuacji mieszkańców i kiedy je ostatnio aktualizowano; czy Gmina Starachowice posiada opracowanie planów w zakresie obrony cywilnej, w tym również „plan ewakuacji III stopnia ludności, zwierząt i mienia na wypadek zagrożenia” oraz na czym polegać będzie ewentualne wdrożenie planów ewakuacji na terenie miasta Starachowice; planów systemu ratownictwa medycznego i ochrony ludzi?
– W odpowiedzi na udzielenie informacji publicznej dotyczącej zadań samorządu w dziedzinie ochrony ludności i obrony cywilnej informujemy, że Plan ewakuacji został opracowany w 2009 r., a ostatnia aktualizacja została przeprowadzona 20.10.2023 r. Gmina posiada „Plan ewakuacji (przyjęcia) ludności, zwierząt i mienia II stopnia na wypadek masowego zagrożenia”, który jest częścią „Gminnego Planu Reagowania Kryzysowego” oraz „Plan działania w zakresie obrony cywilnej Gminy Starachowice na rok 2022”. W planie zawarty jest zamiar działania, sposoby oraz organizacja powiadamiania i zabezpieczenia ewakuacji ludności. W zależności od rodzaju zagrożenia poszczególnym służbom zostaną przydzielone odpowiednie zadania do realizacji w zakresie ochrony zdrowia ludności czy zabezpieczenia mienia – mówi rzecznik prasowy starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski. – W stosunku do powyższych informacji należy zaznaczyć bardzo ważny aspekt w działaniach odnośnie obrony cywilnej oraz związanych z nią działaniach w zakresie zarządzania kryzysowego, które nie są realizowane z powodu braku podstaw prawnych. W dniu 23 kwietnia 2022 r. utraciła moc ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. W jej miejsce uchwalono ustawę z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w której treści nie ujęto żadnych kwestii powiązanych z obroną cywilną. Powstał projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, lecz do chwili obecnej nowe przepisy nie zostały uchwalone. Nowa ustawa regulowałaby tworzenie nowych planów działania w zakresie obrony cywilnej uwzględniające nowe zagrożenia (np. zbrojne – konflikt w Ukrainie) – podkreśla Leszek Kowalski.
Starachowiceobrona ludności cywilnej i mienia. ewakuacja z zagrożonego terenuplan obrony i ewakuacjigminaświętokrzyskie