Getting your Trinity Audio player ready...
|
Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Podczas ostatniej w tej kadencji, kwietniowej sesji Rady Miejskiej, radni przychylili się do Stanowiska Komisji Skarg, Wniosków i Petycji uznając petycję w całości za bezzasadną. Poniżej zamieszczamy treść podjętej uchwały.
„Plany władz miasta Starachowice, dotyczące budowy kompleksu domków letniskowych na przedmiotowej działce są znane mieszkańcom od 2015 roku. W roku 2023 została zakończona rewitalizacja Zalewu Lubianka, który jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych w mieście.
Kolejnym, naturalnym krokiem zmierzającym w kierunku podniesienia walorów turystycznych tego miejsca jest od dawna planowana inwestycja w postaci budowy domków letniskowych całorocznych i pola campingowego jakości premium nad zbiornikiem wodnym. Plany dotyczące tego rodzaju zabudowy odpowiadają i są zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Realizacja przedmiotowej inwestycji planowana jest w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (dalej MOF). Gmina Starachowice jest partnerem MOF Miasta Północy. Dla tego obszaru dedykowane są środki finansowe przeznaczone na zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu. W tym celu, po analizie zewnętrznych ekspertów (ze Związku Miast Polskich oraz firmy doradczej), wyodrębniono zakres możliwy do zrealizowania w ramach dedykowanych środków. Jest to m.in. budowa pola kempingowego przy Lubiance. Ze wstępnej analizy wynika, iż zarządzanie tego typu obiektami przez Gminę jest korzystniejsze dla miasta, niż zlecenie usługi podmiotowi zewnętrznemu, tym samym na ten moment, biorąc pod uwagę podejmowanie działań w celu pozyskania finansowania zewnętrznego, Gmina Starachowice nie planuje wydzierżawić tego terenu pomiotowi zewnętrznemu. Przykład stanowi rozwiązanie z ościennych gmin (Iłża i Suchedniów), gdzie zarządzanie domków kempingowych prowadzą tamtejsze ośrodki sportu i rekreacji.
Zgłaszane przez mieszkańców osiedla Lubianka w petycji obawy dotyczące naruszania przez turystów porządku i ciszy nocnej zostaną rozwiązane poprzez stworzenie odpowiednich regulacji w postaci regulaminu obiektu i bezwzględnego egzekwowanie jego zapisów. Komisja, odnosząc się do twierdzeń zawartych w uzasadnieniu petycji, zobowiązała również organ wykonawczy Gminy Starachowice, aby w związku z realizacją zamierzeń związanych z planowaną inwestycją uwzględnić rozwiązania dotyczące m.in. zabezpieczenia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, dbania o czystość obiektu i otaczających go terenów, prawidłowej organizacji ruchu czy zwiększenia ilości partoli właściwych służb.
Realizacja przedmiotowej inwestycji ma na celu rozwój miasta oraz zaspokajanie potrzeb mieszkańców i turystów. Zrewitalizowany teren Lubianki, przyciąga znaczne ilości turystów i osób odpoczywających, dlatego celowe jest podejmowanie inwestycji w infrastrukturę związaną z tak potrzebną bazą noclegową. Oczywiście obawy mieszkańców osiedla Lubianka wyrażone w petycji są zrozumiale, jednak odpowiedzią na nie powinno być podjęcie przez władze gminy odpowiednich środków zapobiegawczych w postaci wspomnianego wyżej stworzenia i egzekwowania regulaminu kompleksu wypoczynkowego, czy rozbudowy bazy miejsc postojowych, a nie rezygnacja z rozwoju miasta poprzez niewykorzystanie potencjału turystycznego zrewitalizowanego zbiornika Lubianka, poprzez rezygnację z planowanej inwestycji.
W związku z powyższym uznaje się petycję w całości za bezzasadną” – czytamy w piśmie.
Podczas głosowania „ZA” przyjęciem uchwały uznającej petycję mieszkańców za bezzasadną głosowało 13 radnych: Marek Kamiński, Mariusz Konarski, Lidia Niewczas, Jarosław Nowak, Monika Nowak, Włodzimierz Orkisz, Bronisław Paluch, Jadwiga Piątek, Krzysztof Różycki, Monika Rutkowska, Marcin Sowula, Michał Walendzik i Krzysztof Zuba. „PRZECIW” było pięcioro radnych: Agnieszka Cheda. Sylwester Kwiecień, Dariusz Lipiec, Rafał Lipiec i Dariusz Nowak. Od głosu „WSTRZYMALI SIĘ”: Tomasz Andrzejewski oraz Mariusz Zaborski. Radny Dariusz Grunt był nieobecny.