Getting your Trinity Audio player ready...
|
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz podczas środowej (13 marca) konferencji prasowej mówił o problemach, jakie dotykają mieszkańców okręgów 3 i 4 w Starachowicach, czyli wschodniej i południowej części miasta.
Udział w spotkaniu z mediami obok kandydata na prezydenta Starachowic Piotra Capały wzięli również kandydaci do starachowickiego samorządu reprezentujący te okręgi wyborcze, którzy już 7 kwietnia powalczą o mandaty.
– Problemem okręgu 3 jest smog, który unosi tu przez prawie cały rok. Urząd Miejski w niewystarczający sposób dofinansowuje wymianę kopciuchów. Kolejnym problemem jest budowa spalarni odpadów. Ta walka trwa już 7 lat. Od roku inwestor nie posiada pozwolenia na budowę – podkreślał kandydat na włodarza miasta Piotr Capała. – Deklaruję, że odstąpimy od umowy.
Wojciech Matusiak, kandydat na miejskiego radnego mówił o nietrafionym pomyśle budowy domków przy Lubiance.
– Ta inwestycja nie będzie rentowna. Zrujnujemy to, co osiągnęliśmy dzięki rewitalizacji Lubianki. Zielone tereny, zostaną zastąpione domkami i infrastrukturą gastronomiczną, a spacer wokół Lubianki nie będzie tym, czym jest teraz – mówił.
Kandydatka na radną Rady Miejskiej Malwina Madzio poruszyła temat opieki dla najmłodszych.
– Są żłobki prywatne i naprawdę na wysokim poziomie. Niestety prywatny żłobek to luksus, na który większość osób nie może sobie pozwolić. To koszt około 1300 złotych, co jest dużym obciążeniem dla rodzin. Dlatego jednym z priorytetów naszego komitetu będzie stworzenie żłobka publicznego. Rodzice, wysyłając dzieci do żłobka, będą mieli możliwość powrotu do życia zawodowego, aktywizacji zawodowej – dodała.
Anna Pająk, która w kwietniowych wyborach będzie ubiegać się o mandat do Rady Miejskiej, zadeklarowała, że jako przedsiębiorca nie podniesie ręki za kolejną podwyżką podatków. A jako osoba związana z miejskim Rynkiem powiedziała, że bolączką Wierzbnika jest brak miejsc postojowych i istnieje potrzeba zwiększenia ich liczby. Dodała również, że każda kolejna rewitalizacja Rynku powinna być konsultowana z mieszkańcami i przedsiębiorcami, a samo miejsce potrzebuje aktywizacji.
Kandydat do miejskiej rady, mieszkaniec osiedla Żeromskiego Piotr Maciąg wskazał na degradację starych starachowickich osiedli i marginalizację wydatków ich modernizację.
– Te osiedla przez lata były zaniedbywane i potrzebują odnowy. Marginalizacja pod względem finansowym powoduje spadek atrakcyjności tych terenów, spadek najmu lokali użytkowych – powiedział.
Natomiast Konrad Rączka – miejski społecznik i kandydat do Rady Miejskiej podkreślił, jak ważną rolą w miejskim systemie jest edukacja dzieci i młodzieży.
– Nasz komitet zadba również o edukację, a sprawy edukacji nie są mi obce – mówił. – Nie może dochodzić do sytuacji, że w Budżecie Obywatelskim szkoły walczą o pieniądze na remonty łazienek.
Na zakończenie Piotr Capała dodał, że w ostatniej kadencji władza nie słuchała ludzi.
– To można zmienić – podkreślił.